Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w prawie. Skarbówka będzie mogła zablokować konto na dłużej
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 29.06.2023 09:11

Zmiany w prawie. Skarbówka będzie mogła zablokować konto na dłużej

Artur Soboń
East News

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w ordynacji podatkowej. Jak podaje “Rzeczpospolita” prewencyjne blokady kont mają zostać wydłużone do 96 godzin.

Dłuższa blokada konta przedsiębiorcy

Rząd planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących blokowania kont bankowych w przypadku podejrzenia udziału ich właścicieli w oszustwach podatkowych. Obecnie, bez konieczności przedstawienia dowodów, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma możliwość zablokowania konta na okres 72 godzin.

 Po zmianach, KAS będzie miała 96 godzin, a więc zyska dodatkowy dzień na przeprowadzenie takiej blokady.

Zablokowane także konta osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

"Wśród proponowanych zmian jest też uprawnienie fiskusa do blokowania kont nie tylko firmowych, ale też prywatnych, należących do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W projekcie nazwano taką blokadę 'wstrzymaniem czynności', co oznacza – według uzasadnienia projektu – czasowe ograniczenie korzystania i dysponowania wartościami majątkowymi będącymi przedmiotem czynności prawnej i faktycznej" – informuje "Rzeczpospolita".

Proponowane zmiany w Ordynacji Podatkowej

Oprócz tego projekt ustawy przewiduje szereg innych zmian, m.in. możliwość zapłaty podatku przez osoby spoza jego najbliższej rodziny do kwoty 5 tys. zł ( obecnie do 1 tys. zł), wprowadzenie terminu ważności interpretacji podatkowych, czy zniesienia wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy wynika ona z korekty deklaracji.

Obecnie trwają konsultacje, są one otwarte dla wszystkich podmiotów i  potrwają do 31 sierpnia 2023 roku.