Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Waluty

Waluty

biznes-info-640x433
13.01.2020 01:00 Jak wyglądają pieniądze na świecie? Waluty różnych krajów

Historia pieniądza jest niemal tak długa jak historia cywilizacji. Już parę tysięcy lat przed naszą erą ludzie przeszli z metody wymiany barterowej, co oznacza handel na zasadzie towar za towar, do bardziej opłacalnego i generującego mniejszą ilość problemów logistycznych sposobu rozliczeń, czyli płacenia pieniądzem. Przez tysiące lat były to monety, później coraz częściej zaczęto zamieniać je na banknoty.Mało kto zdaje sobie sprawę, że historia banknotów sięga średniowiecznych Chin, w których już 700 lat temu zaczęto ich używać w zastępstwie za pięniadz kruszcowy, czyli monety, zwane dziś bilonem. Dzisiaj banknoty z kolei zastępowane są przez pieniądz elektroniczy. Zanim odejdą ostatecznie do historii, zachęcamy do zobaczenia niektórych z nich.Wiele z nich widujemy całkiem często, czy to na żywo, czy też na różnego rodzaju zdjęciach i grafikach. Inne natomiast są dość rzadko spotykane i aby je ujrzeć musimy wybrać się do jakiegoś egzotycznego kraju.

biznes-info-640x433
03.09.2019 02:00 Funt na dnie, dominuje dolar. Brytyjska waluta niszczona brexitem

Funt brytyjski wyraźnie ciągnięty jest na dno ostatnimi wydarzeniami politycznymi w Wielkiej Brytanii. Zagrożenie odwołania obecnego rządu, przerwa 5-tygodniowa w pracach parlamentu, a także coraz większe niepokoje społeczne odciskają wyraźnie piętno na wartości waluty Zjednoczonego Królestwa.Waluta Wyspiarzy spadła do poziomu 4,78 zł. Oznacza to wartość na poziomie 1,20 dolara amerykańskiego. To bardzo blisko najniższego poziomu, jaki zanotował w ostatnich 3 dekadach funt. Zyskuje na tym mocno dolar, który pnie się na takie wyżyny pierwszy raz od maja 2017 roku. Obecnie amerykańska waluta kosztuje 3,92 zł i w relacji EUR/USD osiąga wynik 1,09.

biznes-info-640x433
13.08.2019 02:00 Raty znowu w górę. Koszmar frankowiczów się spełnił

Frank szwajcarski, znienawidzona przez wszystkich, którzy nacięli się na tani kredyt we frankach, czyli frankowiczów, zbliżył się do granicy 4 złotych i ją przebił. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy waluta Szwajcarii wystawiła na poważną próbę nerwy wszystkich z nich. Teraz jednak doprowadziła do ziszczenia się koszmaru.Za franka szwajcarskiego trzeba ponownie płacić 4 złote. Waluta ta, jak przypomina portal Money.pl, ostatnio na tym poziomie była w kwietniu 2017 roku. Wzrost wartości franka to prosta i straszna wiadomość dla wszystkich frankowiczów - raty mieszkań, które masowo kupowali kilka lat temu właśnie w tej walucie, niestety, ale poszły mocno w górę. Niektórzy już spłacili mieszkanie kilka razy, ale kurs franka nie pozwala o sobie zapomnieć. Na koniec czerwca wciąż do spłacenia było w sumie 101 mld złotych kredytów wziętych we frankach.

biznes-info-640x433
07.08.2019 02:00 Twardy brexit to wyrok dla funta. Spadnie do poziomu sprzed 34 lat

Brexit w twardym wydaniu, czyli bez jakiejkolwiek umowy z Unią Europejską, staje się coraz bardziej prawdopodobny. Następca Theresy May, Boris Johsnon, agresywnie gra z Brukselą, wyraźnie zmierzając do najgorszego możliwego finału sojuszu Londynu z Unią. Każdy dzień to jednak kolejne doniesienia o opłakanych efektach takiej polityki.Bankier.pl donosi, iż wyjście z Unii Europejskiej bez umowy doprowadzi do zapaści funta, który znajdzie się na poziomie z polowy lat 80. XX wieku. Kurs funta ma osłabić się o 10%, jeśli faktycznie 31 października Londyn zdecyduje się na twardy brexit. Już teraz jednak brytyjska waluta przeżywa niemałe perturbacje związane z polityką nowego gospodarza Downing Street 10.

biznes-info-640x433
26.07.2019 02:00 Droga produkcja, niechętnie używane. NBP wycofa w końcu grosze?

NBP już kilka lat temu, bo w pierwszej połowie 2013 roku poruszało temat likwidacji monet 1-groszowych i 2-groszowych. Pomysł nagłośniły media, jednak pozostały po nim jedynie wspomnienia. Obecnie jednak znów trwa dyskusja dotycząca sensowności produkowania monet o najniższych nominałach oraz ich użyteczności w codziennym życiu Polaków. Jak wskazuje bowiem portal WNP.pl, Polacy 1- i 2-groszówek niechętnie używają. Większość z nich trafia do szuflad, słoiczków, nierzadko giną, a często trafiają do fontann czy innych oczek wodnych.Z problemem bilonu o najmniejszym nominale poradziło sobie już kilka krajów Europy. Mowa chociażby o Belgii, w której od niedawna najniższym nominałem jest 5 eurocentów. Dania, Holandia, Rosja, Szwecja także nie posiadają już monet o tak niskich nominałach. Nad sensownością ich istnienia już 18 lat temu zastanawiali się Czesi, których bank centralny zbadał wówczas, że spośród wszystkich nominałów halerzy (odpowiednik polskiego grosza) tych o najmniejszych nominałach wraca do niego 20%, a o wyższych 80%.

  • 1
  • 2