frankowicze
Pixabay/moritz320
Autor Paulina Musianek - 5 Sierpnia 2019

Frankowicze mogą doprowadzić do upadku części banków. Chodzi o wyrok i 60 mld strat

Frankowicze mają się z czego cieszyć - na początku lipca po raz pierwszy SA unieważnił umowę na kredyt we frankach w całości. Bankowcy jednak boją się, jak wpłynie to na stabilnością sektora.

Frankowicze cieszą się z wyroku sądu, banki drążą ze strachu

Frankowicze mają jedną wygraną na koncie. Na początku lipca Warszawski Sąd Apelacyjny unieważnił umowę na kredyt we frankach w całości. SA uznał, że postanowienie jest nieuczciwe, nie tylko dlatego, że banki miały swoje kursy ale dlatego, że mechanizm indeksacji wystawia kredytobiorcę na jednostronne ryzyko bankowe. Był to precedensowy wyrok, który ucieszył frankowiczów, ale i sprawił, że na bankowców padł blady strach.

Czy mamy się szykować na upadek jakiś banków, które mają największy portfel kredytów frankowych, a jednocześnie najmniejsze zabezpieczenia? - takie pytanie zostało skierowane do Włodzimierza Kicińskiego, wiceprezesa Związku Banków Polskich w programie Money. To się liczy.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Ryzyko niestabilności systemu

Koszty będą gigantyczne i tym kosztem będzie niestabilność systemu. (...) Ewentualne niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia sądowe dotyczące frankowiczów nie powinny doprowadzić do bankructw, ale może poważnie zachwiać sektorem finansowym w Polsce - stwierdził Włodzimierz Kiciński. Z całą pewnością rozstrzygnięcie te będzie powodowało niestabilność między klientami a bankami.

Wiceprezes ZBP stwierdził też, że 60 miliardów strat banków, które będzie można w odnotować w wyniku realizacji skrajnie niekorzystne przypadków z całą pewnością odbije się głęboko na stabilność systemu finansowego w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News