kredyt we frankach
Pixabay/moritz320
Autor Paulina Musianek - 21 Września 2019

Frankowicze niecierpliwie czekają. Jest termin wyroku TSUE ws. kredytów we frankach

Kredyty we frankach. Już niedługo Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie ws. kredytów frankowych, które może doprowadzić do uznawania ich za nieważne.

Kredyty we frankach zostaną unieważnione?

Kredyty we frankach mogą zostać już niedługo unieważnione. 3 października ma zapaść wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej frankowiczów, jak poinformowały w piątek służby prasowe TSUE, na które powołuje się PAP.

"Wyznaczony obecnie roboczo termin ogłoszenia wyroku TSUE to 3 października o godz. 9.30. Posiedzenie będzie jawne" – zdradził "Dziennikowi Gazecie Prawnej” informator zbliżony do Trybunału.

Frankowicze liczą na orzeczenie na ich korzyść w tej sprawie. Przypadek państwa Dziubaków może być precedensowy i pomóc frankowiczom walczyć o ich prawa, ale jednocześnie bardzo boleśnie uderzyć w sektor bankowy w Polsce i doprowadzić do problemów w gospodarce.

Przypadek państwa Dziubaków

Państwo Dziubakowie w 2008 roku wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat. Bank dał im kredyt w złotym, który indeksowany był we franku szwajcarskim. Następnie wnieśli oni do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy z uwagi na nieuczciwe w ich opinii postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Dziubakowie zarzucali bankowi, że postanowienia te były niezgodne z prawem, ponieważ umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut, a co za tym idzie - określanie salda kredytu oraz wyniku przeliczenia raty kredytu wyrażonej w walucie obcej na kwotę w walucie polskiej. Uznanie tych postanowień za nieuczciwe warunki umowne uniemożliwiałoby ustalenie obowiązującego kursu walut, a zatem powinno skutkować stwierdzeniem nieważności całej umowy.

Rozpoznający sprawę warszawski Sąd Okręgowy skierował do Trybunału pytania prejudycjalne w tej sprawie, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Kilka miesięcy temu rzecznik generalny Trybunału wydał opinię, którą frankowicze mogą ją uznać za korzystną - uznał on bowiem, że sąd nie może uznać umowy o kredyt frankowy za nieważną wbrew interesowi klienta banku.

Cios dla bankowości

Gdyby takie stanowisko utrzymał TSUE oznaczałoby to nowe otwarcie w sporach frankowiczów z bankami - sąd nie mógłby odmówić unieważnienia umowy o kredyt we frankach. Z drugiej strony mogłoby to spowodować potężny cios dla bankowości. Wyrok na korzyść frankowiczów może bowiem pociągnąć za sobą spore koszty, które znacznie obciążą wyniki banków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News