BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Frankowicze niecierpliwie czekają. Jest termin wyroku TSUE ws. kredytów we frankach

21 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Kredyty we frankach. Już niedługo Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie ws. kredytów frankowych, które może doprowadzić do uznawania ich za nieważne.

Kredyty we frankach zostaną unieważnione?

Kredyty we frankach mogą zostać już niedługo unieważnione. 3 października ma zapaść wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej frankowiczów, jak poinformowały w piątek służby prasowe TSUE, na które powołuje się PAP. 

"Wyznaczony obecnie roboczo termin ogłoszenia wyroku TSUE to 3 października o godz. 9.30. Posiedzenie będzie jawne" – zdradził "Dziennikowi Gazecie Prawnej” informator zbliżony do Trybunału.

Frankowicze liczą na orzeczenie na ich korzyść w tej sprawie. Przypadek państwa Dziubaków może być precedensowy i pomóc frankowiczom walczyć o ich prawa, ale jednocześnie bardzo boleśnie uderzyć w sektor bankowy w Polsce i doprowadzić do problemów w gospodarce.

Przypadek państwa Dziubaków

Państwo Dziubakowie w 2008 roku wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat. Bank dał im kredyt w złotym, który indeksowany był we franku szwajcarskim. Następnie wnieśli oni do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy z uwagi na nieuczciwe w ich opinii postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Dziubakowie zarzucali bankowi, że postanowienia te były niezgodne z prawem, ponieważ umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut, a co za tym idzie - określanie salda kredytu oraz wyniku przeliczenia raty kredytu wyrażonej w walucie obcej na kwotę w walucie polskiej. Uznanie tych postanowień za nieuczciwe warunki umowne uniemożliwiałoby ustalenie obowiązującego kursu walut, a zatem powinno skutkować stwierdzeniem nieważności całej umowy.

Rozpoznający sprawę warszawski Sąd Okręgowy skierował do Trybunału pytania prejudycjalne w tej sprawie, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Kilka miesięcy temu rzecznik generalny Trybunału wydał opinię, którą frankowicze mogą ją uznać za korzystną - uznał on bowiem, że sąd nie może uznać umowy o kredyt frankowy za nieważną wbrew interesowi klienta banku. 

Cios dla bankowości

Gdyby takie stanowisko utrzymał TSUE oznaczałoby to nowe otwarcie w sporach frankowiczów z bankami - sąd nie mógłby odmówić unieważnienia umowy o kredyt we frankach. Z drugiej strony mogłoby to spowodować potężny cios dla bankowości. Wyrok na korzyść frankowiczów może bowiem pociągnąć za sobą spore koszty, które znacznie obciążą wyniki banków.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >