Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 26.02.2020 01:00

W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Euro o wartości 0 - banknot kolekcjonerski

W listopadzie podczas IV edycji Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej został zaprezentowany kolekcjonerski banknot 0 Euro. To pierwszy pamiątkowy banknot dedykowany Polsce. Wyemitowano go w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Na banknocie 0 euro umieszczono wizerunek Kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego. Znalazła się tam też flaga Unii Europejskiej.

Banknot 0 euro to gratka dla kolekcjonerów

Jak podaje portal strefainwestorow.pl, emitentem jest firma Nunofi. Banknoty 0 euro są produkowane we francuskiej drukarni papierów wartościowych Oberthur w 100 proc. z papieru bawełnianego. Specjalny banknot od Euro Souvenir posiada także hologram, mikrodruk, znak wodny i elementy ochronne UV. 

Szymon Bereska z Euro Souvenir mówi, że to pierwsza polska edycja banknotu. Zdobi ją też oznaczenie “PL” w prawym dolnym rogu. Kolekcja jest limitowana - banknot 0 euro miał nakład zamknięty, a to oznacza, że nie będzie dodruku.

Banknot 0 euro kosztuje znacznie więcej

Na początku kolekcjonerski banknot 0 euro był sprzedawany za 25 złotych, jednak jego wartość szybko wzrosła. Nie musiało minąć dużo czasu od emisji, by na aukcjach ceny zaczynały się od 200 złotych. Ale to jeszcze nic. Obecnie można go kupić za znacznie więcej.

Jak podaje portal warszawa.naszemiasto.pl, w lutym tego roku ceny banknotu 0 euro zaczynają się od 400 złotych, a na niektórych wynoszą nawet 1000 złotych. To oznacza 40-krotne przebicie ceny początkowej.