BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Euro o wartości 0 - banknot kolekcjonerski

W listopadzie podczas IV edycji Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej został zaprezentowany kolekcjonerski banknot 0 Euro. To pierwszy pamiątkowy banknot dedykowany Polsce. Wyemitowano go w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Na banknocie 0 euro umieszczono wizerunek Kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego. Znalazła się tam też flaga Unii Europejskiej.

Banknot 0 euro to gratka dla kolekcjonerów

Jak podaje portal strefainwestorow.pl, emitentem jest firma Nunofi. Banknoty 0 euro są produkowane we francuskiej drukarni papierów wartościowych Oberthur w 100 proc. z papieru bawełnianego. Specjalny banknot od Euro Souvenir posiada także hologram, mikrodruk, znak wodny i elementy ochronne UV. 

Szymon Bereska z Euro Souvenir mówi, że to pierwsza polska edycja banknotu. Zdobi ją też oznaczenie “PL” w prawym dolnym rogu. Kolekcja jest limitowana - banknot 0 euro miał nakład zamknięty, a to oznacza, że nie będzie dodruku.

Banknot 0 euro kosztuje znacznie więcej

Na początku kolekcjonerski banknot 0 euro był sprzedawany za 25 złotych, jednak jego wartość szybko wzrosła. Nie musiało minąć dużo czasu od emisji, by na aukcjach ceny zaczynały się od 200 złotych. Ale to jeszcze nic. Obecnie można go kupić za znacznie więcej.

Jak podaje portal warszawa.naszemiasto.pl, w lutym tego roku ceny banknotu 0 euro zaczynają się od 400 złotych, a na niektórych wynoszą nawet 1000 złotych. To oznacza 40-krotne przebicie ceny początkowej.

Tagi:

Warszawawaluty

Podobne artykuły

Finanse

Od 1 marca 595,46 zł więcej do emerytury dla najstarszych seniorów. Dodatkowe 5,5 tys. zł będzie im wypłacane dożywotnio
Czytaj więcej >

Finanse

PKO Bank Polski wydał ważny komunikat. Konta firmowe Inteligo zostaną wygaszone
Czytaj więcej >

Finanse

1000 plus zamiast 500 plus. Plany PiS. Minister wyjaśnia
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zaniżył tysiące emerytur. Możesz jednak dostać wyrównanie
Czytaj więcej >

Finanse

Wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów. Jeśli je przekroczą, ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd chce wprowadzić nowy system. Informacje o wszystkich oszczędnościach emerytalnych Polaków znajdą się w jednym miejscu
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]