Kurs franka wystrzelił. Rynek walutowy także ucierpiał przez koronawirusa
Elionas / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Stycznia 2020

Frank coraz droższy. Rynek walut "zarażony" przez koronawirusa

Kurs franka poszybował w górę. Strach przed koronawirusem nie mógł nie odbić się na światowym rynku walutowym. To niestety zła wiadomość dla frankowiczów.

Kurs franka wystrzelił

W poniedziałek kurs franka przebił poziom 4 złotych i pomimo małej wtorkowej obniżki nadal się na nim utrzymuje. Jak podaje Business Insider Polska, kurs franka nie był tak wysoki od października ubiegłego roku. Ostatnie miesiące były niezłe dla frankowiczów. Niestety teraz sytuacja jest zgoła inna.

We wtorek kurs franka skoczył o 0,7 proc. w skali stycznia, co spowodowało zwiększenie tegorocznego zysku do złotego do poziomu 2,1 proc. Takiej dynamiki nie było od sierpnia 2019 roku. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?

Mało znana ulga w rozliczeniu PIT. Każdy podatnik może zaoszczędzić nawet kilkaset złotychMało znana ulga w rozliczeniu PIT. Każdy podatnik może zaoszczędzić nawet kilkaset złotychCzytaj dalej

Koronawirus sieje spustoszenie także w gospodarce

Niestety odpowiada za to niepokój związany z koronawirusem, który szaleje w Chinach - To wszystko przez przepływy w kierunku "bezpiecznych przystani" związane z atmosferą unikania ryzyka na rynkach, powiązaną z koronawirusem - mówił na łamach Reutersa Maxime Botteron, ekonomista Credit Suisse, cytowany przez BIP.

Lęk przed zarazą już wpłynął na rynek akcji, paliwowy i właśnie walutowy. BIP przytacza ostatnie dane na temat koronawirusa: z powodu powikłań zginęło już 81 osób, a przypadków zarażenia odnotowano aż 2,7 tys. Sytuacja jest niepokojąca i to delikatnie powiedziane. Z tych danych wynika, że śmiertelność wirusa pochodzącego z Wuhan jest 37 razy większa niż w przypadku świńskiej grypy i aż 43 razy większa w porównaniu ze zwykłą grypą.

Frankowicze znów w plecy

Wspomniane przez eksperta “bezpieczne przystanie” to amerykańskie dolary, japońskie jeny i szwajcarskie franki. Zdaniem inwestorów utrzymywanie kapitału w tych walutach zabezpiecza go przed wahaniami. W poniedziałek dolar umocnił się w stosunku do złotego o 0,54 proc., jen o 0,88 proc., a frank o 0,69 proc.

Niestety to nie są dobre wiadomości dla frankowiczów. Business Insider Polska podaje, że wartość kredytów we frankach spłacanych przez Polaków systematycznie spadała, a w październiku wynosiła mniej niż 100 mld zł. Ale wygląda na to, że teraz znowu wzbije się do góry.

Styczniowa podwyżka kursu franka o 3,2 proc. sprawi, że wartość kredytów mieszkaniowych we frankach powiększy się o 3,2 mld zł. To oznacza, że niemal 800 tys. frankowiczów, którzy nadal borykają się ze spłatą kredytów zanotowało średnio stratę ok. 4 tys. zł.

Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. 40-letni pacjent wyskoczył ze szpitalnego okna. Wszystko wydarzyło się na oczach pielęgniarki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski
Najbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiNajbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News