kredyt we franku szwajcarskim
Pixabay/Elionas
Autor Paulina Musianek - 12 Sierpnia 2019

Kredyt we frankach coraz droższy. Frank szwajcarski wciąż rośnie

Kredyt we frankach szwajcarskich stanie się jeszcze bardziej uciążliwy. Waluta znowu podskoczyła, przez co wzrośnie rata kredytu.

Kredyt we frankach drożeje

Kredyt dla Frankowiczów stanie się jeszcze bardziej dokuczliwy. Frank szwajcarski zdrożeje - w poniedziałek jego wartość wyniosła 3,97 złotego. Coraz wyższe raty kredytów we frankach spowodowane są tym, że złotówka traci na wartości w stosunku do euro, a równocześnie frank zyskuje na wartości w stosunku do euro.

Frankowicze nie będą zadowoleni. Rata kredytu będzie wyższa o ok. 180 zł

Najbliższa rata może być aż o 180 zł wyższa niż w styczniu 2018 r., jak wynika z wyliczeń Expandera. W większości przypadków suma zapłaconych przez Frankowiczów rat przewyższyła już sumę dla analogicznego kredytu w złotych. Zniknęły korzyści, jakie uzyskali kredytobiorcy dzięki temu, że początkowo ich raty były znacznie niższe niż kredytów w złotych.

Główny analityk Expandera zwrócił jednak uwagę na spadek LIBOR CHF, od którego zależy oprocentowanie kredytów we frankach. Oprocentowanie przykładowego kredytu jeszcze w czerwcu wynosiło 0,69%, a obecnie jest to 0,61%. Jednak jak mówi Jarosław Sadowski, jest to zbyt mały spadek, aby w pełni zrekompensować wzrost kursu.

Raty kredytów we frankach są więc coraz wyższe. W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat, zaciągniętego na początku 2008 r., najbliższa rata wyniesie ok. 1777 zł. Dla porównania jeszcze w styczniu tego roku było to 1 728 zł, a w styczniu 2018 r. 1595 zł. Analogiczny kredyt w złotych ma obecnie ratę wynoszącą 1312 zł, a więc jest ona niższa aż o 465 zł od kredytu we frankach. Suma zapłaconych dotychczas rat, w przypadku kredytu w we frankach wynosi 229 643 zł i jest o 15 172 zł wyższa niż dla kredytu w złotych - czytamy na portalu Interia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News