Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Podatek

Podatek

biznes-info-640x433
26.12.2019 01:00 Istotna zmiana w podatkach od nowego roku dla wszystkich Polaków. Tylko 220 tys. się do niej przygotowało

Już od pierwszego stycznia podtaki PIT, CIT i VAT będziemy płacić, nie jak dotychczas, na konta urzędów skarbowych lecz na specjalne mikrorachunki, które musimy wygenerować sami.

biznes-info-640x433
29.10.2019 01:00 Miliony z podwyżką w listopadzie. Dokładnie przyjrzyj się swojej wypłacie

Wypłata z listopada, którą miliony Polaków otrzyma za październik, będzie pierwszą z wypłat z podwyżką za obniżony podatek. Obowiązująca od 1 października niższa stawka dolnego pułapu PIT, która zmniejszona została z 18% do 17%, da namacalny efekt w wypłacie za 10. miesiąc roku wypłacanej w listopadzie. W skali całego roku, jak przypomina portal Money.pl, ma się to przełożyć na dodatkowe kilkaset złotych w kieszeni.Niższa stawka PIT obejmie każdego z nas. Oznacza to więc, że podwyżki nie odczują jedynie ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, ale także osoby na umowach cywilno-prawnych, jakimi są umowa-zlecenie oraz umowa o dzieło. Więcej otrzymać mają także osoby prowadzące działalność gospodarczą, co podkreśla Money.pl.

biznes-info-640x433
12.10.2019 02:00 Wejdą do twojego domu i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób

Abonament jest to jedno ze źródeł, na podstawie których finansowane jest działanie mediów publicznych. Pobieranie opłaty od odbiornika nałożone jest de facto na każdego Polaka, który posiada telewizor. Nie wszyscy jednak z rodaków płacą - jak wskazują dane obecnie tylko 1 mln obywateli uiszcza opłatę. Dlatego też Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji działają wespół, by wyłapywać tzw. telepajęczarzy, czyli osoby, które nie płacą na abonament, a posiadają odbiornik.Warto zaznaczyć, że tegoroczne kontrole pracowników Poczty Polskiej już idą na rekord. Od stycznia do końca września udało się wyłapać 9,5 tysiąca osób, które obecnie już mają do zapłacanie 6,5 mln złotych. Każdy przyłapany na niepłaceniu abonamentu musi mierzyć się z karą 30-krotności abonamentu, która wynosi 681 złotych. Połowa kary trafia na konta Poczty Polskiej, a druga połowa to KRRiT.

biznes-info-640x433
07.10.2019 02:00 Podatki w Polsce mordercze dla biznesu. Przebija nas tylko jeden kraj

Struktura systemu podatkowego kraju jest ważnym wyznacznikiem jego wyników gospodarczych. Dobrze ustrukturyzowane prawo podatkowe jest łatwe do przestrzegania przez podatników i może promować rozwój gospodarczy, jednocześnie zwiększając przychody wystarczające na priorytety rządu. Natomiast źle zorganizowane systemy podatkowe mogą być kosztowne, zakłócać podejmowanie decyzji gospodarczych i szkodzić gospodarkom krajowym.

biznes-info-640x433
03.09.2019 02:00 Burza w Radzie Mediów Narodowych. Twierdzą, że "likwidacja abonamentu to jedyna opcja"

Abonament RTV zostanie zlikwidowany i wiele na to wskazuje. Jak bowiem informowaliśmy ostatnio, do likwidacji daniny na rzecz Telewizji Publicznej oraz Polskiego Radia dąży rząd Prawa i Sprawiedliwości. Polska władza woli opierać finansowanie mediów na transferach z budżetu, zamiast ściągać podatek na ten sam cel od każdego obywatela.To dążenie władzy Prawa i Sprawiedliwości potwierdził członek Rady Mediów Narodowych, Juliusz Braun. Mocne oświadczenie Rady wygłosił podczas XXIX forum ekonomicznego w Krynicy podczas wywiadu z portalem Money.pl. Jak mówił, trzeba zrozumieć, że abonament w Polsce jest fikcją. - Finansowanie mediów publicznych z budżetu jest jedynym możliwym wyjściem. Innego nie ma. Pora to jasno powiedzieć. Abonament jest w Polsce fikcją - oświadczył Juliusz Braun.

biznes-info-640x433
12.08.2019 02:00 PIT obniżony, ale płacimy więcej. Oddaliśmy 11,5 mld więcej niż rok temu

PIT, a dokładniej stopień podatku w niższym jego wymiarze, został obniżony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości z 18% do 17%. Czy oznacza to, że będziemy płacić mniej? Możliwe, ale wcale nie jest to konieczne. Jak wskazuje portal INNPoland, rok po roku płacimy coraz większy podatek. Możliwe więc, że nawet nie odczujemy zmiany w płatnościach.Za 2018 rok urzędy skarbowe zgarnęły aż 102 mld złotych, co oznacza wzorst o 13% względem 2017 roku. Z czego wynikają te wzrosty? Odpowiedź jest prosta - zarabiamy coraz więcej, co przekłada się na poziom płaconego podatku. Warto dodać, że za 2018 rok zapłaciliśmy aż 100% więcj niż za 2008 rok. Najprawdopodobniej za 2019 rok zapłacimy znów więcej zgodznie z trendem wzrostowym.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Obniżka PIT dla Polaków, nie dla Polski. Budżet straci 9,7 mld złotych

PIT, a raczej projekt obniżki tego podatku z pułapu 18% do 17%, przyjął we wtorek rząd Prawa i Sprawiedliwości. Choć pomysł obejmie 25 mln Polaków, którym średnio w kieszeni zostanie o 50 zł miesięcznie więcej, nie brak krytycznych głosów pod adresem władz. Ekonomiści ostro krytykują tę ideę i wskazują, że w dłuższej perspektywie czasu nie będzie ona pozytywna dla działania państwa. Na problem ten uwagę zwraca organizacja Business Centre Club, wedle której obniżka pomoże głównie mniej zarabiającym. Skorzystać mają jednak także niektórzy z kierowników firm.Zmiany w zdecydowanej większości przysłużą się najmniej zarabiającym, tj. osobom, których dochody nie przekraczają w skali roku 85 528,00 złotych. Pewne korzyści osiągną także osoby piastujące funkcje korporacyjne, a więc zasadniczo zaliczane do grupy bardziej zamożnej - czytamy w opinii BCC.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Polacy mówią "NIE" bykowemu. Niezależnie od poglądów

Bykowe to pomysł władz na aktywizację Polaków w kwestiach demograficznych. Po wprowadzonym w 2016 roku 500 plus nie zaobserwowano wzrostu wyników w narodzinach, dlatego osoby z kręgu władz z MSWiA wpadły na pomysł, iż można Polaków "zachęcić" do płodzenia kolejnych obywateli w inny sposób. Z pomocą przyjść miało bykowe.To podatek, który płacić miałyby osoby bezdzietne. W ten prosty sposób budżet zgarnąłby kolejne środki, a demografia mogłaby na tym zyskać, gdyż jedynym wyjściem, by nie płacić podatku, byłoby płodzenie dzieci. Pomysł jednak spotkał się z ogromnym sprzeciwem ze strony Polaków. Co cieawe, sprzeciw ten niezależny jest od poglądów.

biznes-info-640x433
27.06.2019 02:00 Będzie nowy "człowiek od podatków". Zajmie miejsce skompromitowanego Świtały

Leszek Skiba zajmie miejsce zdymisjowanego Filipa Świtały. Będzie odpowiadał za wszystkie departamenty podatkowe w Ministerstwie Finansów. Uda mu się uszczelnić system podatkowy?

biznes-info-640x433
27.06.2019 02:00 Akcyza - co to jest? Wyjaśniamy w prostych słowach

Akcyza - co to jest? To jeden z wielu podatków obowiązujących w Polsce. Aktem regulującym podatek akcyzowy jest dyrektywa Rady 2008/118/WE, której treść została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Podatek akcyzowy dotyczy takich wyrobów jak: energetyczne – napędowe lub grzewcze, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, niektóre rodzaje kosmetyków oraz na samochody osobowe przed pierwszą rejestracją.

biznes-info-640x433
26.06.2019 02:00 Amerykańscy miliarderzy apelują do władz: Opodatkujcie nasze bogactwo

Podatek od bogactwa ma cieszyć się poparciem większości obywateli Stanów Zjednoczonych, jak przekonują miliarderzy podpisani pod listem. Twierdzą, że to ważniejsze niż programy wyborcze którejkolwiek z partii. Treść ich apelu do kandydatów w nadchodzących w USA wyborach prezydenckich można przeczytać na stronie medium.com.Ameryka ma moralny, etyczny i ekonomiczny obowiązek, by bardziej opodatkować nasze bogactwo. Podatek od bogactwa mógłby pomóc w walce z kryzysem klimatycznym, mógłby poprawić gospodarkę, służbę zdrowia oraz wzmocnić naszą demokratyczną wolność. Podatek ten leży w interesie naszego państwa - czytamy w liście amerykańskich bogaczy.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 Skarbówka chce powtórnej zapłaty podatku. Tysiące emerytów wezwanych

Emerytura w Polsce nie jest raczej tematem łatwym. Problem niskich świadczeń, piętrzący się kłopot z wyczerpującymi się źródłami finansowania, a także sytuacje takie, jak ta, którą w poniedziałkowym wydaniu opisuje Gazeta Wyborcza. Okazuje się bowiem, że do około 40 tys. polskich emerytów wysłano wezwanie do zapłaty. Chodzi o podatek od emerytury, których część emerytuów nie uiściło.Jednak nie zrobili tego, bo nie musieli. Zamieszanie wynikło z powodu błędu w systemie e-PIT, który przez lukę, wzywał do zapłaty emerytów zza granicy. Mowa o tzw. rezydentach, czyli polskich emerytach, którzy mieszkają za granicą. System "zapomniał", że tych osób nie obowiązują podatek od świadczeń, który w Polsce na rzecz skarbówki pobiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych.