Podatki i opłaty
PxHere/CC0
Autor Oktawian Góral - 31 Sierpnia 2020

Nowe podatki i opłaty już za pasem. Już wiemy, kiedy i ile zapłacisz

Nowe podatki i opłaty już wkrótce wejdą w życie. Lista nowych danin jest pokaźna. Zbieramy informacje o wszystkich nowych podatkach, które jeszcze w tym roku wejdą w życie i będą pustoszyły nasze portfele. Lepiej być przygotowanym.

Podatki i opłaty w górę. Zapłacimy więcej niemalże za wszystko. Pokaźna lista nowych danin, które wejdą w życie jeszcze w tym roku. Sprawdzamy, które podatki pójdą w górę, a także na jakie nowe opłaty trzeba być przygotowanym.

Opłata za OFE

Ustawa o likwidacji OFE zakłada transfer funduszy z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Przy automatycznej transzy ma być pobierana opłata przekształceniowa w wysokości aż 15 proc. zgromadzonych funduszy. Temat przekształceń był głośny na początku roku, gdy ustawa została uchwalona przez Sejm. Zakładała ona, że do likwidacji OFE dojdzie w połowie tego roku. Decyzja opozycyjnego Senatu zablokowała dalsze procedowanie ustawy. Rząd w obliczu pandemii koronawirusa i negatywnych nastrojów, ale także przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, nie chciał jeszcze bardziej drażnić Polaków, dlatego temat ucichł.

Teraz znów wraca na tapet. – Na pewno cały czas jest kwestia związana z OFE na agendzie. To nie zniknęło i chcemy zrobić z tym porządek raz na zawsze. Uważamy, że nasza propozycja to była propozycja przekazania pieniędzy dla ludzi, żeby już nie było wątpliwości, gdzie one mogą jeszcze kiedykolwiek trafić – powiedział w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Póki co nowa opłata nie została uwzględniona w planie budżetu na 2021 roku, nie oznacza to jednak, że ustawa nie zostanie wprowadzona, jak wskazują słowa premiera, rząd będzie dążył do pozyskania dodatkowych środków.

Premier zwrócił się do emerytów. Ma ważne informacje na temat 13. i 14. emeryturPremier zwrócił się do emerytów. Ma ważne informacje na temat 13. i 14. emeryturCzytaj dalej

Podatek handlowy

Podczas czwartkowej konferencji usłyszeliśmy, że budżet na nowy rok uwzględnia podatek handlowy. Nie jest natomiast jeszcze znany ostateczny kształt ustawy. Premier Morawiecki wskazuje, że będzie on skonstruowany tak, by wspierać najmniejszych przedsiębiorców przy jednoczesnym poszanowaniu kapitału zagranicznego. Nowa ustawa jest konieczna ze względu na prowadzone przez Komisję Europejską postępowanie przeciwko Polsce, która już w 2016 roku wprowadziła ten podatek.

Sklepy o miesięcznym przychodzie od 17 mln do 170 mln złotych płaciły 0,8 proc. daniny, a te o przychodach powyżej 170 mln 1,4 proc. KE zaskarżyła decyzję uznając ją za pomoc państwową wobec małych sklepów, Polska co prawda pierwszy proces wygrała, ale KE złożyła odwołanie do TSUE. Postępowanie wciąż się toczy. Do czasu ostatecznej decyzji podatek został zawieszony.

Podatek od plastiku

A skoro już przy handlu jesteśmy. Podatek handlowy to nie jedyna opłata, która wkrótce wejdzie w życie. Od stycznia 2021 roku każdy kraj Unii Europejskiej będzie musiał karnie płacić za każdy skrawek plastiku, który nie zostanie poddany recyklingowi. Stawka jest naprawdę wysoka - do unijnej kasy ma trafiać 80 eurocentów za każdy nieprzetworzony kilogram surowca. Według prognoz Polska będzie musiała zapłacić ponad 400 mln euro. To co wlejemy do budżetu jako państwo zostanie zrekompensowane na podatkach od osób indywidualnych. Projekt ustawy jeszcze nie jest gotowy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak
2. Szefowa ZUS z zaskakującą informacją dla seniorów. Klasyczna forma emerytur i zasiłków zniknie?
3. Czy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetu

Opłata za deszcz

Sztuczne surowce to nie wszystko co można opodatkować. Już od kilku lat część Polaków płaci podatek za deszczówkę, rząd uważa jednak, że to wciąż za mało. Najprawdopodobniej w 2022 roku wejdą w życie drastyczne zmiany w kwestii podatku od deszczu. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce aby regulacjami była objęta większa liczba działek. Do tej pory podatek od deszczówki płacili właściciele działek o powierzchni powyżej 3,5 tys. metrów kwadratowych, których obszar "wyłączony z powierzchni biologiczne czynnej" stanowił co najmniej 70 proc. Za obszary "nieczynne biologicznie" uznano grunty, na których znajdują się nieruchomości, ale także np. bruk. W nowym projekcie rozporządzenia czytamy, że opodatkowane zostaną parcele większe niż 600 m kw., a udział zabudowań na nich stanowi więcej niż 50 proc.

Podatek cyfrowy

Gdy na zewnątrz plucha, a opodatkowany deszcz psuje nam humory, najchętniej zasiadamy pod kocem na kanapie i odpalamy serwisy VOD. Cieszmy się z ich niskich cen, póki możemy. Wkrótce i one zostaną objęte dodatkowymi opłatami. Na poziomie Unii Europejskiej trwa właśnie dyskusja o kształcie podatku cyfrowego. Polski rząd zapowiada, że niezależnie od decyzji Brukseli wprowadzi własny, minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w czerwcu na łamach serwisu Money: – Jeśli UE do końca roku nie zdecyduje ws. podatku cyfrowego, zrobimy to sami - powiedział w rozmowie z money.pl w czerwcu.

Zasiłki w górę już od września 2020. Sprawdź, ile wyniosą podwyżkiZasiłki w górę już od września 2020. Sprawdź, ile wyniosą podwyżkiCzytaj dalej

Opłata od węgla

Unia Europejska chce narzucić dodatkowe cło na towary do których produkcji wyemitowano znaczne ilości CO2. Jak argumentuje Bruksela, cło spowoduje, że trujące fabryki będą zmuszone do reorganizacji swojej pracy. Do tej pory zakłady po prostu uciekały do państw, gdzie restrykcje ekologiczne i klimatyczne są mniejsze i tam dalej wytwarzały swoje usługi w szkodliwy dla środowiska sposób. Teraz ma być to nieopłacalne.

Podatek cukrowy

Poirytowani nowymi opłatami chcielibyśmy osłodzić sobie życie. Niestety, i tutaj przyjdzie nam zostawić dodatkowe pieniądze na poczet podatku. Od początku 2021 roku zacznie w Polsce obowiązywać nowa opłata – podatek cukrowy. Jest to danina narzucana na producentów słodzonych napojów. Jest ona dość wysoka: 50 groszy za litr napoju słodzonego, dodatkowe 10 groszy na litrze, jeżeli napój zawiera substancję aktywną (taurynę lub kofeinę), a do tego wszystkiego doliczona będzie opłata zmienna, które ustalona obecnie została na 5 gr na litrze napoju, którego skład cukru przekracza 5 gram na 100 mililitrów napoju. Wiele wskazuje na to, że producenci przerzucą opłatę na klientów, podwyższając ceny produktów. Wpływy z podatku cukrowego szacowane są na 3,2 mld złotych.

Małpki z dodatkową opłatą

Nowy podatek, podobny do cukrowego obowiązywać będzie także przy sprzedaży alkoholu w małych opakowaniach. Rząd od nowego roku będzie wyciągał rękę po pieniądze do producentów alkoholi w opakowaniach mniejszych niż 300 mililitrów. Stawka nowego podatku (póki co proponowana) to 25 zł za litr czystego alkoholu. W przeliczeniu na jedną małpkę to około złotówka za 100 ml wódki oraz 88 groszy za 250 ml wina.

Zajmują konta, ściągają chore kwoty. Od stycznia kontrolerzy pobrali już 464 mln zł i wciąż im małoZajmują konta, ściągają chore kwoty. Od stycznia kontrolerzy pobrali już 464 mln zł i wciąż im małoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyciekły szczegóły stanu zdrowia Fabio Jakobsena. Nikt nawet nie wiedział, że wciąż jest w bardzo złym stanie
  2. Niebezpieczeństwo nadciąga nad Polskę. "Superkomórki i tornada"
  3. Owca została sprzedana za astronomiczną cenę. Jest najdroższym w historii przedstawicielem swojego gatunku
  4. Rosną problemy z bonem turystycznym. Nawet 500 tys. osób może być odciętych od pieniędzy, ty także
  5. Wchodzą w życie obostrzenia w wyznaczonych strefach. Wiemy już gdzie i jakie
  6. Wczoraj wszyscy rzucili się na łowy w Lidlu. Błąd, dzisiaj jest o niebo lepiej, wszystko z 1 powodu
Świetne wieści dla 1,5 mln Polaków. Chodzi o obowiązkowe opłatyŚwietne wieści dla 1,5 mln Polaków. Chodzi o obowiązkowe opłatyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News