Na czym polega podatek od betonu?
Flickr/Fox Wu, (CC BY 2.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 30 Sierpnia 2020

Będziemy musieli płacić podatek od betonu. Dzięki niemu pojawi się w miastach więcej zieleni?

Miasta będą musiały zapłacić podatek od betonu, czyli opłatę za utraconą retencję. Jak mocno odbije się to na naszych kieszeniach i czy to dobra droga, by w mieście pojawiło się więcej zieleni?

Podatek od betonu

Już niedługo samorządy mają zostać obciążone podatkiem od betonu, czyli podatkiem od utraconej retencji, co oznacza, że miasta będą musiały ponosić specjalne opłaty za zabetonowane powierzchnie, takie jak parkingi, skwery, rynki, gdzie nie ma miejsca, by woda wsiąkała w glebę. W tej chwili tego typu koszty muszą ponosić właściciele hipermarketów, gdzie beton wylewany jest na ogromnej powierzchni parkingów. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce opodatkować jeszcze większą ilość podmiotów, poinformował portal Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo już przygotowało projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, który wprowadza podatek obowiązkowy dla właścicieli nieruchomości usytuowanych na działkach wielkości 600 m kw. i terenów zurbanizowanych, również tych znajdujących się w samych centrach miast.

– Zgodnie z projektem opłata za zmniejszoną naturalną retencję terenową obejmie także nieruchomości, do których doprowadzona jest kanalizacja. Będzie to dodatkowa danina niezależna od opłaty za odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych, czyli tzw. deszczówki – tłumaczył w rozmowie z DGP Maciej Łukaszewicz, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy.

Ile i w jaki sposób zarabiają księża? Co z podatkami i pieniędzmi z tacy?Ile i w jaki sposób zarabiają księża? Co z podatkami i pieniędzmi z tacy?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak
2. Szefowa ZUS z zaskakującą informacją dla seniorów. Klasyczna forma emerytur i zasiłków zniknie?
3. Czy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetu

Podatek odczują także samorządy będące w posiadaniu nieruchomości należące do gmin:

– Gmina może być podmiotem zobowiązanym do ponoszenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji na należących do niej i będących w jej posiadaniu nieruchomościach. Ani obowiązujące prawo wodne, ani projektowana specustawa nie wprowadzają w stosunku do samorządów wyłączeń podmiotowych – powiedziała DGP Joanna Kostrzewska, radca prawny z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners.

Czy w związku z tym w miastach coraz częstszym widokiem będą zielone skwery? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ponieważ opłaty mogą nie być odczuwalne dla samorządów i często dużo bardziej opłacalne pozostanie płacenie podatku niż przebudowa i reorganizacja miejsc, które często są przecież wartościowymi zabytkami. Ministerstwo liczy jednak, że taka opłata przyniosłaby do budżetu 180 mln zł. Projekt jest w tej chwili w trakcie publicznych konsultacji.

Pracodawcy mają fatalne wieści. Wyższa płaca minimalna dla części Polaków jak wyrokPracodawcy mają fatalne wieści. Wyższa płaca minimalna dla części Polaków jak wyrokCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyciekły szczegóły stanu zdrowia Fabio Jakobsena. Nikt nawet nie wiedział, że wciąż jest w bardzo złym stanie
  2. Niebezpieczeństwo nadciąga nad Polskę. "Superkomórki i tornada"
  3. Owca została sprzedana za astronomiczną cenę. Jest najdroższym w historii przedstawicielem swojego gatunku
  4. Rosną problemy z bonem turystycznym. Nawet 500 tys. osób może być odciętych od pieniędzy, ty także
  5. Wchodzą w życie obostrzenia w wyznaczonych strefach. Wiemy już gdzie i jakie
  6. Wczoraj wszyscy rzucili się na łowy w Lidlu. Błąd, dzisiaj jest o niebo lepiej, wszystko z 1 powodu
Nauczyciele masowo rezygnują z nauczania. Zamiast szkoły wybierają świadczenie kompensacyjneNauczyciele masowo rezygnują z nauczania. Zamiast szkoły wybierają świadczenie kompensacyjneCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News