Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już pewne, nadchodzi nowy podatek. Zapłacimy wszyscy bez wyjątku
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 07.08.2020 02:00

Już pewne, nadchodzi nowy podatek. Zapłacimy wszyscy bez wyjątku

Podatek od plastiku w UE
pixabay

Podatek od plastiku zostanie wprowadzony przez UE

Plany Unii Europejskiej wybiegają daleko poza podatek od plastiku. W grę wchodzi nawet zakaz używania jednorazowych sztućców, słomek i kubeczków. Ich produkcja zajmowała jedynie 0,03 procent odpadów z tworzyw sztucznych, tymczasem UE zapowiedziało znacznie bardziej radykalne kroki, nie dając szans przedsiębiorcom na dostosowanie się do wymogów.

Według Gazety Prawnej już 1 stycznia 2021 roku w życie ma wejść podatek od plastiku. Decyzja zapadła na ostatnim specjalnym posiedzeniu rady UE pod koniec lipca. Ustawiono stawkę na poziomie 0,8 euro za każdy kilogram plastiku, który nie trafi do recyklingu.

Do UE wpłyną miliardy z podatku

Według danych Eurostatu z 2017 roku producenci wprowadzają na rynek średnio 1 milion opakowań z tworzyw sztucznych, a 34,6 procent jest poddawanych recyklingowi. Z racji, że Polska ma spore problemy recyklingiem odpadów, będziemy jednym z najwięcej płacących krajów. UE planuje jednak rabaty dla państw, które mają z tym problem, również Polsce będzie on przysługiwał.

Jak podaje GP, ulga wyniesie 115 milionów euro, ale do zapłacenia będzie wciąż 400 milionów euro (ponad 1,7 miliarda złotych). Podatek od plastiku uderzy nie tylko w producentów, ale także we właścicieli odpadów i składowisk. Do każdej tony odpadów do utylizacji, może być doliczone nawet 3,5 tysiąca podatku (zakładając, że cała tona będzie składać się z plastiku).

Problemy legislacyjne z wprowadzeniem podatku

GP zwraca uwagę, że sporym problemem podatku od plastiku, jest to, że trudno go wdrożyć. Jest mało czasu na przygotowanie przepisów, więc powstają obawy, że nie uda się opracować odpowiednich regulacji. Co za tym idzie, pierwsza transza podatku ma być zapłacona z budżetu państw członkowskich.

- Jeżeli danina ma obowiązywać od przyszłego roku, to raczej nikogo uczciwego do niczego ona nie zmotywuje, ponieważ daje zbyt mało czasu na realną reakcję i zmianę jakościową w systemie. Podatek dotknie wszystkie firmy wykorzystujące tworzywa sztuczne. Nie wiadomo jednak, jaka jego część przypadnie na który element łańcucha wartości. Ostatecznie i tak zapłaci konsument - skomentowała dla GP Magdalena Dziczek z zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK.