W Nowy Rok zawita do nas nowy podatek
pikepro.com
Autor Radosław Święcki - 28 Lipca 2020

Nowy podatek w całej UE od 2021 roku. Jeden rodzaj produktów ma wyraźnie zdrożeć

Szykuje się nowy podatek, który wejdzie w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Danina uderzy po kieszeni przede wszystkim tych, którzy kupują dużo produktów w plastikowych opakowaniach.

Nowy podatek od 1 stycznia 2021 r.

Decyzja o wprowadzeniu od stycznia 2021 r. tzw. podatku od plastiku zapadła podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej. Unijne kraje zapłacą 80 eurocentów za każdy kilogram plastiku, który został zużyty do produkcji opakowań, ale nie poddano go recyklingowi. Danina ta - jak przekonuje w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” - Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska - motywować państwa unijne do doskonalenia selektywnej zbiórki tworzyw sztucznych i ich efektywnego recyklingu, a także do ogólnej redukcji tworzyw sztucznych w obiegu. W ocenie Barczaka istotne jest jednak, aby Bruksela “wykorzystała ten zebrany podatek wzmacniając europejskie narzędzia wsparcia w przechodzeniu na strategie zero-waste i GOZ”.

Zawieszenie czternastki na 3 lata, 30% pensji mniej i zmiana zasad zarabiania. Jest groźba strajku generalnegoZawieszenie czternastki na 3 lata, 30% pensji mniej i zmiana zasad zarabiania. Jest groźba strajku generalnegoCzytaj dalej

O kroku w dobrą stronę mówi Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.- Jako stowarzyszenie działające na rzecz ograniczania ilości wytwarzanych odpadów uważamy, że decyzja o opodatkowaniu plastiku, który nie został poddany recyklingowi, to krok w dobrą stronę, który będzie zapobiegał składowaniu, spalaniu, czy zanieczyszczaniu środowiska naturalnego poprzez zalegające opakowania, z którymi nie wiemy co dalej zrobić - mówi - cytowana przez Polsat News - Kądziołka.

Kto straci?

Przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste zwraca uwagę, że podatek od plastiku wiąże się z obciążeniem finansowym dla producentów i importerów. Powinni oni - zdaniem Kądziołki - potraktować to jako impuls do działania w kierunku ograniczenia wprowadzania plastikowych opakowań na rynek i skupieniu się na lepszym ich projektowaniu, a także dążeniu do zamykania obiegu poprzez ponowne wykorzystanie materiałów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Urzędnicy zapukają do 1,4 mln polskich rodzin. Zapytają o majątki i zarobki, odpowiedzi są obowiązkoweUrzędnicy zapukają do 1,4 mln polskich rodzin. Zapytają o majątki i zarobki, odpowiedzi są obowiązkoweCzytaj dalej

Przerzucenia kosztów podatku na producentów - w związku z niesprawnym systemem recyklingu w Polsce - obawia się Robert Szyman, dyrektor generalny Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. – Co z tego, że Maspex, Coca-Cola czy Pepsico wprowadzają na rynek butelki przydatne nawet w 100 proc. do recyklingu, skoro administracja państwowa nie potrafi zorganizować efektywnego systemu zbiórki i recyklingu? – zauważa w rozmowie z “Wyborczą” Szyman.

Dyrektor Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych podkreśla, że jeśli podatek zostanie przerzucony na producentów, wówczas wzrosną ceny produktów w plastikowych opakowaniach. – To uderzy po kieszeniach tych, którzy kupują najwięcej produktów w opakowaniach plastikowych – mówi Szyman.

Lidl szarżuje z promocjami. Kiełbasa po złotówce, ćwiartki z kurczaka za niecałe 3 złLidl szarżuje z promocjami. Kiełbasa po złotówce, ćwiartki z kurczaka za niecałe 3 złCzytaj dalej

Według wstępnych wyliczeń “Wyborczej” w ciągu najbliższych siedmiu lat Polska będzie musiała zapłacić ok. 3 mld euro podatku od plastiku. Do tego dojdą również kary za nieosiągnięcie poziomów recyklingu. Przypomnijmy, że według unijnych przepisów poziom recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych w poszczególnych państwach powinien w tym roku wynieść 44 proc., zaś za pięć lat prawie 55 proc. Tymczasem z przywołanych przez gazetę danych wynika, że w 2017 roku osiągnęliśmy poziom 35 proc. recyklingu plastikowych opakowań. Większość odpadów z tworzyw sztucznych w naszym kraju wciąż trafia do spalarni i na składowiska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Tuż przed śmiercią Kotulanka wykonała telefon. Prawda na temat treści rozmowy zasmuca, wiadomo co powiedziała
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
Na grzyby lepiej na piechotę, inaczej możliwa grzywna. Zażądają zapłaty nawet 500 złNa grzyby lepiej na piechotę, inaczej możliwa grzywna. Zażądają zapłaty nawet 500 złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News