BiznesINFO.pl
Nowy podatek

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rząd szykuje się z wprowadzeniem nowego podatku. Ekspert: Grozi fala bankructw

18 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Podatek cukrowy może nadszarpnąć finanse Polaków i doprowadzić ich na skraj bankructwa. Ekspert z branży ostrzega, że nowa opłata może przełożyć się na masową redukcję zatrudnienia i przyniesie odwrotny skutek od planowanego. Wprowadzenie kolejnego obciąż

Podatek cukrowy uderzy w pracowników branży

Debata nad zasadnością wprowadzenia podatku cukrowego nie traci na aktualności. Na negatywne skutki nowej opłaty zwrócił uwagę Jan Kolański, prezes firmy Colian, która produkuje m.in. napoje Hellena. W programie "Money. To się liczy" ekspert podnosił, że nowy podatek może wywołać reakcję lawinową.

Opłata przełoży się przede wszystkim na zmniejszenie konsumpcji, która tylko w czasie pandemii spadła od 11 do 20 proc. w zależności od segmentu. Na przedsiębiorców, którzy finansowo nie udźwigną nowego podatku, będą czekały bankructwa. Zdaniem Kolańskiego najbardziej zagrożone są firmy rodzinne.

Podatek cukrowy - efekt odwrotny od zamierzonego?

Wśród argumentów przemawiających za wprowadzeniem podatku cukrowego pojawiła się chęć podreperowania budżetu. Władza szacuje, że wpływy z należności wyniosą ponad 3,2 mld zł rocznie. Jednak zdaniem eksperta nowa opłata spowoduje upadek wielu przedsiębiorstw i przyniesie odwrotny skutek. "Wtedy będą mniejsze wpływy z podatku VAT, wyższe bezrobocie", wyznał Kolański.

Zdaniem eksperta nakładanie nowych opłat w trakcie pandemii jest nieuzasadnione. "Czy wprowadza się podatki, kiedy mamy najwyższy kryzys gospodarczy w ostatnich 30 latach? Będzie ciężko udźwignąć wszystkie te obciążenia", ocenił.

Podatek cukrowy na horyzoncie

Koncepcja podatku cukrowego została zamrożona w związku z wybuchem pandemii. Władza powróciła do prac nad nową należnością w wakacje. Proponowana regulacja zakłada wprowadzenie opłaty stałej i zmiennej od napojów słodzonych. Część stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej i dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna).

Natomiast część zmienna to to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Przepisy wprowadzają także opłatę od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tak zwanych małpek. Jej wysokość to 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Do uiszczania opłaty ma być zobowiązany podmiot, który sprzedaje napój w punkcie sprzedaży detalicznej. Podatek będzie przekazywał jeden raz w miesiącu. Ustawa wprowadzająca nową należność czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, jak podaje TVN24.

<

Tagi:

pracownicypodatek

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka film&oacute;w Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problem&oacute;w w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Nie muszą spłacać rat kredytu, oszczędzą 50 tys. zł rocznie

Czytaj więcej >
PKO BP ulepsza system bankowości internetowej

Finanse

Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki w mailach. PKO BP ostrzega

Czytaj więcej >

Finanse

Najwyższe w historii waloryzacje emerytur. Seniorzy otrzymają większe pieniądze

Czytaj więcej >

Finanse

Dobre wieści z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Będzie lepiej niż zapowiadano

Czytaj więcej >

Finanse

Rodzice nie muszą liczyć tylko na 500 plus. Świadczeń na wychowanie dzieci jest więcej

Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura prezydencka. Jakie świadczenia dostają Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski

Czytaj więcej >