BiznesINFO.pl
Podatek cukrowy wchodzi już w 2021 roku.

Pixabay/krzys16

Nowy podatek doprowadzi do monstrualnych podwyżek cen. Zapłacimy 40 proc. więcej

4 Września 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Już w 2021 roku wchodzi nowy podatek. Niedługo zapłacimy więcej za wszystkie słodkie napoje, napoje z kofeiną i alkohole o niewielkim litrażu. Nowy podatek rząd tłumaczy dobrem obywateli. Czy tak jest w istocie?

Podatek cukrowy już w 2021

Z początkiem 2021 roku przyjdzie nam zapłacić więcej za wszelkiego rodzaju napoje słodzone cukrem, bądź słodzikami. Oprócz tego podrożeją alkohole sprzedawane w niewielkich buteleczkach, tzw. "małpki". Polska Federacja Producentów Żywności alarmuje, że ceny mogą wzrosnąć nawet o 40 proc. Pytanie brzmi co tak naprawdę leży w interesie rządzących - zdrowie Polaków, czy załatanie dziur w budżecie?

Odkąd w ogóle pojawił się temat wprowadzenia tzw. "podatku cukrowego" inicjatywa spotkała się z wieloma głosami sprzeciwu, ponieważ, jak to często bywa, plany opodatkowania pewnej części artykułów spożywczych nie uwzględniły realiów panujących na rynku, ani nawet wyborów konsumenckich, ponieważ może się okazać, że dodatkowa opłata wcale nie zmotywuje Polaków do bardziej prozdrowotnych wyborów.

Ustawa spotyka się z ostrą krytyką nie tylko wśród producentów i dystrybutorów napojów, podaje Interia. Obowiązku uiszczania dodtkowej opłaty nie są w stanie zaakceptować także detaliści, którzy także muszą zapłacić podatek w momencie wprowadzenia opodatkowanego napoju do sprzedaży.

- Z dużym zdziwieniem przyjęliśmy obecną formę ustawy o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów - powiedział Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów w rozmowie z Interią - Nasze wątpliwości budzi m.in. limit 300 ml opakowania w przypadku produktów alkoholowych.

3. Pojawił się poważny problem z ZUS-em. Wiele osób może mieć kłopot z otrzymaniem obiecanych pieniędzy

Opodatkowanie alkoholi sprzedawanych w małych butelkach zdaniem Sadeckiego w ogóle nie wpłynie na zachęcenie Polaków do podejmowania zdrowych wyborów. - Zapis ten pokazuje brak dostatecznego rozpoznania i analizy problemu, w szczególności w kontekście rosnącej sprzedaży alkoholu w butelkach o większej pojemności - skwitował prezes PGS.

Ustawa spotkała się z wątpliwościami także ze strony, o dziwo, dietetyków, którzy są zdania, że ograniczenie cukrów w diecie jest jak najbardziej słuszne i z pewnością pozytywnie wpływa na zdrowie, jednak nie rozumieją dlaczego podatek dotyczy także słodzików i kofeiny. Metaanaliza opublikowana na łamach "International Journal of Obecity" dowiodła, że picie napojów słodzonych słodzikami może hamować apetyt i wpłynąć korzystnie na proces odchudzania.

To samo tyczy się kofeiny, której także poświęcono setki badań, które wykazały, że nie wpływa ona szkodliwie na zdrowie, wręcz przeciwnie, umiarkowane spożycie kofeiny może korzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Kolejny raz jesteśmy świadkami bardzo dobrych inicjatyw społecznych, lecz złej realizacji... Nadrzędnym celem winno być zdrowie konsumentów, nie interes finansowy budżetu państwa - podsumowali przedstawiciele PGS.

<

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >