Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Sięgną głęboko do twojej kieszeni. Resort potwierdza, będzie trzeba zapłacić więcej
Maria Glinka
Maria Glinka 06.08.2020 02:00

Sięgną głęboko do twojej kieszeni. Resort potwierdza, będzie trzeba zapłacić więcej

Podatek od producentów opakowań
Flickr/CafeCredit.com, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nowy podatek metodą wdrażania dyrektywy unijnej

Kwestię planowanej opłaty przypominającej podatek skomentował wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Przedstawiciel resortu oznajmił, że Polska jest zobowiązana do wdrożenia dyrektywy unijnej, która wprowadza wyższe opłaty związane z recyklingiem dla producentów opakowań, a opłata nie będzie czystym podatkiem. Wejście w życie nowych przepisów jest planowane na 2022 r.

Wiceminister wytłumaczył, że wysokość opłaty będzie uzależniona od możliwości przetwórczych danego produktu. Idei przyświeca zasada, zgodnie z którą opłata będzie tym niższa, im bardziej ekologiczny będzie skład opakowania. Inne stawki podatku zostaną wyznaczone dla metalu, inne dla szkła, a jeszcze inne dla kartonu, jak podaje portal gazeta.pl.

Opłata, która dotknie także konsumentów

Nowa opłata może najbardziej dotknąć producentów dwóch opakowań. Pierwsze to butelki z PET z obwolutą z folii termokurczliwej, a drugie to tzw. tetrapak, z którego wykonane są kartony na mleko i soki. W związku z tym, że producenci będą zobowiązani do uiszczenia opłaty, można się spodziewać wzrostu ceny całego produktu. Na ten moment stawki podatków od poszczególnych rodzajów tworzyw nie są znane. Ich ostateczny kształt zostanie ustalony po konsultacjach z przedstawicielami branży.

Większa odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami jest podyktowana chęcią usprawnienia recyklingu surowców wtórnych oraz zredukowaniem ilości materiałów, które szkodzą środowisku. Ministerstwo Klimatu konsekwentnie zaprzecza jakoby nowa opłata miała przypominać kształtem podatek. Projekt nowelizacji prawa jest już w końcowej fazie prac w resorcie klimatu i wynika z niego, że opłata ma zasilić budżety samorządów na dofinansowanie recyklingu odpadów. Na ostateczny kształt dokumentu trzeba będzie jeszcze poczekać.

AKTUALIZACJA 09.08

Ministerstwo klimatu zabrało głos

Po publikacji artykułu odezwał się do nas resort klimatu, który w przesłanej wiadomości podkreślił, że nowego podatku nie będzie, a koszty w większości ponieść mają producenci. W wiadomości przesłanej na naszą skrzynkę pocztową czytamy: "Jak podkreśla rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu Aleksander Brzózka, dzięki zmianom w prawie dot. rozszerzonej odpowiedzialność producentów, przedsiębiorcy wprowadzający na rynek określone produkty, jak i ich opakowania, będą ponosili większość kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z tych produktów lub opakowań".