Podatek VAT decyzja rządu
Jakub Kaminski/East News
Autor Konrad Karpiuk - 15 Sierpnia 2020

Rząd obiecał niższy podatek, ale właśnie się wycofuje. Obniżkę uważa za niezasadną

Podatek VAT miał wrócić do stawek obowiązujących przed rokiem 2010. Dekadę temu rząd podwyższył stawki o jeden procent, zapewniając, że to zmiana tymczasowa. Jego wysokość obowiązuje jednak do dziś.

Podatek VAT nie będzie zmniejszony zgodnie z planami rządu

Dlatego też podatek VAT miał być zmniejszony przez rząd do starych stawek. Zwłaszcza że rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecał "naprawienie" błędów poprzedniej władzy. Od dojścia do władzy PiS minęło już 5 lat, a stare stawki podatkowe wciąż obowiązują.

Rząd miał zająć się tą sprawą w ramach projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19. Ostatecznie zdecydowano się na odroczenie obniżki podatku, która powinna nastąpić do końca roku następującego po roku, w którym spełniono warunki dotyczące makroekonomii. Mimo ich spełnienia rząd przełożył obniżkę, tłumacząc się pandemią koronawirusa.

Jak przypomina Business Insider, powrót do starych stawek podatku VAT był jedną ze sztandarowych obietnic PiS. Rada Ministrów tłumaczyła się, że warunki "nie zostały spełnione w sposób trwały". W oświadczeniu można dowiedzieć się także, że pandemia COVID-19 wymusza konieczność zapewnienia rządowi środków na walkę z jej skutkami.

Emerytura wyższa nawet o 200 złotych. Pominięcie jednego przepisu kluczowe dla ogromnej grupy emerytówEmerytura wyższa nawet o 200 złotych. Pominięcie jednego przepisu kluczowe dla ogromnej grupy emerytówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Seniorze, znamy już kwotę czternastej emerytury. Jesteśmy pewni Twojego uśmiechu na twarzy
2. Janina Ochojska w żałobie, przekazała tragiczne informacje. Nie żyje Henryk Wujec

Kiedy będą nowe, niższe stawki VAT?

W związku z tym stare stawki VAT mogą zostać wprowadzone dopiero po ponownym spełnieniu warunków ekonomicznych. Są nimi stabilizująca reguła wydatkowa w finansach publicznych, według założeń powrót do niej ma trwać 2-4 lata. Ponadto muszą być osiągnięte konkretne wskaźniki gospodarcze na zadowalającym poziomie.

- Obniżenie stawek VAT będzie zatem powiązane z trwale dobrą kondycją budżetu, co jest uzasadnione faktem, że wpływy z VAT stanowią główne źródło dochodów Skarbu Państwa - poinformowano w komunikacie Rady Ministrów.

Przynajmniej 2400 zł emerytury i szereg ulg dla seniorów. Sejm właśnie przyjął ustawę niemal jednogłośniePrzynajmniej 2400 zł emerytury i szereg ulg dla seniorów. Sejm właśnie przyjął ustawę niemal jednogłośnieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny apel Ministerstwa Zdrowia. Nowe ognisko koronawirusa
  2. Będą wielkie zmiany w Polsce. Jest ostrzeżenie dla turystów
  3. 45 złotych mniej za stek wołowy. A to nie wszystko, w Lidlu kupisz teraz mięso różnego rodzaju za pół darmo
  4. Polacy kitrają gotówkę w skarpetach. Stawiają na jeszcze jedną formę oszczędności
  5. Dzisiaj w Biedronce możesz się nieźle obłowić. Podstawowe produkty kupisz za połowę ceny
  6. Robiąc ogórki małosolne, pamiętaj o 4 ważnych zasadach. Będą wtedy idealnie chrupkie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News