Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Koniec z ulgowym traktowaniem. Polacy pracujący za granicą zapłacą większy podatek
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 07.09.2020 02:00

Koniec z ulgowym traktowaniem. Polacy pracujący za granicą zapłacą większy podatek

Praca za granicą będzie opodatkowa
Marek BAZAK/East News

Podatek dla pracujących w takich państwach jak USA, Wielka Brytania, Rosja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie był do tej pory naliczany na podstawie stosownych umów między polskim rządem, a rządem kraju pracodawców. Polegało to na tym, że Polacy teoretycznie mieli obowiązek zapłaty należnego podatku w Polsce, od którego odliczano ten opłacony za granicą. W praktyce większość wykorzystywała ulgę abolicyjną i nad Wisłą nie płaciła ani złotówki.

Podatek bez ulg

Ministerstwo Finansów stojąc przed perspektywą gigantycznej dziury budżetowej szuka pieniędzy gdzie tylko się da. Pod lupę wzięto zagranicznych pracowników, czytamy w Rzeczpospolitej. Po analizie rozwiązań jakie były dotychczas stosowane wysnuto wnioski, że nasz budżet traci w ten sposób olbrzymie pieniądze. Ministerstwo mówi dość i chce wprowadzić nowe przepisy.

Rzeczpospolita zapytała Grzegorza Grychowinę o szczegóły projektu. – polski rezydent zapłaci w danym kraju np. 15 proc. podatku, a w Polsce jeszcze 17 proc., czyli różnicę między stawką podatku za granicą a stawką 32 proc. wynikającą z polskiej skali podatkowej – czytamy wypowiedź eksperta z analitycznej spółdzielni KPMG. Rzeczpospolita donosi, że nowe prawo zacznie obowiązywać już w 2021 roku, niewykluczone, że nawet od początku nowego roku.

Dobra wiadomość pojawiła się za to dla przedsiębiorców. Podatek CIT przejdzie drobną korektę, a podwyższona będzie maksymalna kwota, która pozwala na zastosowanie niższej stawki podatkowej. Obecnie górną granicą uprawniającą do rozliczania się według 9 proc. stawki podatkowej wynosi 1,2 mln euro, po nowelizacji będą to 2 mln euro.