Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykuje się spora podwyżka emerytur. Wiadomo, ile wyniesie przyszła waloryzacja
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.06.2024 20:10

Szykuje się spora podwyżka emerytur. Wiadomo, ile wyniesie przyszła waloryzacja

seniorka pieniądze
Fot. Pixabay/sabinevanerp, Iberion

Świetna wiadomość dla seniorów, ich emerytury zostaną powiększone o niemałą kwotę. Podczas posiedzenia rządu poinformowano o planowanym na 2025 rok wskaźniku waloryzacji dla emerytur i rent. Nie wszyscy będą jednak zadowoleni – podwyżka nie będzie aż tak wysoka, jak w poprzednich latach.

Ile wyniesie waloryzacja w przyszłym roku?

W ubiegły czwartek w czasie posiedzenia rządu została przedstawiona prognoza co do poziomu przyszłorocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Ta dokonywana jest co roku w marcu w oparciu o wskaźnik inflacji i ma za zadanie dostosować wypłaty dla seniorów do zwiększających się kosztów życia. Niektórzy z nich mogą być zaniepokojeni informacją o wysokości przyszłorocznej podwyżki świadczenia.

Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Waloryzacja w 2025 roku – rząd podał, ile wyniesie

W  2024 roku wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł 12,12 proc. Wszystko wskazuje na to, że na tak duże podwyżki, jak w tym roku, seniorzy nie mogą już liczyć. Zgodnie z informacją przekazaną przez Radę Ministrów, podwyżka świadczeń emerytów i rencistów wyniesie nie mniej niż 6,78 proc., co będzie kosztowało państwo dodatkowe 28,1 mld zł.

Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie, który wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc. – napisano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Rady Ministrów.

ZOBACZ: ZUS wypłaca dodatek do emerytury. Seniorzy dostaną 324 zł bez składania wniosku

Ile wyniesie najniższa emerytura w 2025 roku?

Warto pamiętać, że informacja o wskaźniku waloryzacji jest jedynie prognozą. Ile będą otrzymywać seniorzy w 2025 roku? Gdyby emerytury zostały podniesione o proponowane 6,78 proc., na ich konta co miesiąc trafiać będzie co najmniej 1901,71 zł brutto. Obecnie najniższe świadczenie, w wysokości 1780,96 zł, przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i odpowiedni staż pracy (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn).