BiznesINFO.pl
Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)

Domena publiczna

Szczegóły zmian w dodatku węglowym. Jeden adres, jeden dodatek

2 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Jeden dodatek węglowy na jeden adres zamieszkania to najważniejsza zmiana szykowana przez rząd. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do projektu zmian. Wydłuży się również termin rozpatrywania wniosku.

Najważniejsze zmiany w dodatku węglowym

Z informacji Dziennika Gazeta Prawna wynika, że zostanie wprowadzona zasada “jeden adres zamieszkania — jeden dodatek”. W przypadku złożenia kilku wniosków na ten sam adres, dodatek otrzyma wnioskodawca, który złożył wniosek jako pierwszy. 

Samorządy będą miały więcej czasu na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy — zostanie on wydłużony z 30 do 60 dni. 

"Ukrócony ma być też proceder aktualizacji wcześniej złożonych wniosków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wiele osób wiedząc, że można zdobyć 3 tys. zł jednorazowego świadczenia na węgiel, zmieniało wcześniejsze deklaracje, że palą np. pelletem, na takie, według których głównym źródłem ogrzewania jest jednak węgiel" — pisze "DGP".

Samorządy dostały także instrukcje, jak prowadzić weryfikację złożonych danych. Urzędnik podczas rozpatrzenia wniosku będzie mógł brać pod uwagę “fakty znane organowi z urzędu”. Są to choćby deklaracje śmieciowe, wnioski o świadczenia rodzinne i dodatki. 

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy miał przysługiwać gospodarstwom domowym, które używają węgla, brykietu lub peletem, które zawierają co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. 

 Zgodnie z zapisami pod definicją gospodarstwa domowego rozumie się osobę osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) lub osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione, lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Definicja “gospodarstwa domowego” otworzyła jednak furtkę do licznych nadużyć. Zdarzało się, że w domu ogrzewanym jednym piecem składano nawet trzy wnioski o dodatek węglowy. Nowelizacja ma zapobiec tego typu sytuacjom. 

Zmiany miałyby wejść w życie już w drugiej połowie września, ustalił dziennik. 

Tagi:

węgielDopłata

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >