Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Straż Miejska puka do drzwi Polaków. Za brak tej rzeczy zapłacisz nawet 5000 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.08.2024 17:17

Straż Miejska puka do drzwi Polaków. Za brak tej rzeczy zapłacisz nawet 5000 zł

Straż Miejska
Fot. East News/Adam Burakowski

Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia, dzięki którym może przeprowadzać kontrole w domach Polaków. Strażnicy mogą zapukać do drzwi domów w celu sprawdzenia, czy właściciele nieruchomości posiadają jedną rzecz. Jeżeli jednak jej nie mają, zapłacą wysoką karę finansową. Lepiej mieć się na baczności. Przedstawiamy szczegóły. 

Straż Miejska ma nowe uprawnienia

Wraz z początkiem tego roku Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia, na podstawie których mogą pukać do drzwi Polaków na terenie całego kraju. Okazuje się, że strażnicy już korzystają z tego prawa i masowo przeprowadzają kontrole domów. Jak poinformował portal Interia, w Poznaniu w ciągu zaledwie miesiąca skontrolowano aż 450 właścicieli nieruchomości. Czego konkretnie dotyczą kontrole prowadzone przez Straż Miejską? Warto o tym wiedzieć, bo wykryte nieprawidłowości skutkują nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Ponad 8000 zł na rękę i nie ma chętnych. W tych zawodach brakuje najwięcej rąk do pracy

Straż Miejska puka do drzwi Polaków

Straż Miejska puka do drzwi domów w całej Polsce i weryfikuje, czy mieszkańcy dopełnili obowiązku związanego z wpisem do CEEB, czyli do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to ogólnokrajowy rejestr, który ma na celu monitorowanie źródeł ciepła oraz paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków.

Podczas wizyty strażników miejskich konieczne jest pokazanie dokumentu, który poświadczy, że lokal został wpisany do CEEB. Kluczowe jest, by właściciele nieruchomości dopełnili formalności w odpowiednim terminie. Nowe budynki powinny znaleźć się w CEEB w ciągu 14 dni. Warto wspomnieć, że wpis jest darmowy.

Właściciele nieruchomości mogą dopełnić formalności listownie, w urzędzie gminy lub miasta czy też przez internet. Konieczne będzie podanie danych, takich jak: adres budynku, rodzaj obiektu, liczba lokali, liczba i rodzaje źródeł ciepła, liczba kotłów i rodzaj spalanego paliwa, lokalizacja źródła ciepła dla wskazanego budynku oraz dane osobowe właściciela lub zarządcy budynku.

Za brak tej jednej rzeczy możesz dostać potężną karę

W trakcie kontroli strażnicy zweryfikują, czym mieszkańcy palą w piecach oraz jakiej klasy piec posiadają. Wszyscy, którzy nie dokonali jeszcze wpisu do CEEB powinni mieć się na baczności. Jeśli nie dopełnili formalności lub podali nieprawdziwe dane, mogą zapłacić karę finansową w wysokości od 500 do nawet 5 tysięcy złotych

Zobacz także: Kara za parkowanie pod sklepem. Składasz reklamację albo płacisz? To kosztowny błąd