BiznesINFO.pl
Starka zniknie z rynku

pxhere

Legendarny polski produkt odejdzie w zapomnienie. Nie znalazł się chętny inwestor

20 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Starka to legendarny polski alkohol, który ciężko jest opisać jakimkolwiek gatunkiem. Wszyscy pytani odpowiadają "Starka to... po prostu Starka", jednakże najczęściej kategoryzowana jako wódka. Niestety, ale wódka stanie się tylko miłym i rozgrz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kilka słów o Starce

  • Jakie były plany wobec wznowienia produkcji Starki

  • Czemu nic z tego nie wyszło

Starka reanimowana

Starka to wódka, której początków można doszukiwać się już setki lat temu, a pierwsze wzmianki o niej widnieją już w starych litewskich księgach. Z przygotowaniem Starki wiąże się bardzo długa legenda sięgająca korzeni polskiej szlachty. Panowie z możnej szlachty zakopywali beczkę z żytnią wódką w ziemi z okazji narodzin potomka, a otwierali ją dopiero, gdy odbywało się jego wesele. W nowożytnych czasach przechowywana była w podobny sposób.

Starka przez lata cieszyła się ogromnym uznaniem, jednakże zaniechano jej produkcji. Szczecińska Fabryka Wódek Starka w 2021 r. przejęła upadły Polmos i zapowiadała wskrzeszenie sławnej alkoholu.

- Jeszcze niedawno zapowiadaliśmy premierę nowej Starki na lato, podczas finału The Tall Ship’s Races, dziś już wiadomo, że legendarny trunek powróci kilka miesięcy później - najpóźniej w IV kwartale 2013 roku - mówił Sylwester Kloskowski, Dyrektor Naczelny Szczecińskiej Fabryki Wódek Starka cytowany kilka lat temu przez prestizszczecin.pl.

 Plany były ambitne, bowiem Kloskowski mówił, że szczecińskiego złota, czyli Starki, w fabryce jest ok 1 mln litrów. Hitem miało być także zwiedzanie tajemniczych, pełnych historii piwnic fabryki.

Starka odejdzie w zapomnienie

- Kręte korytarze, wielkie komory ze specjalnymi kilkupoziomowymi stelażami na beczki znajdują się 20 metrów pod ziemią. To ponad 3 000 metrów kwadratowych powierzchni. Właśnie dzięki warunkom jakie panują w podziemiach przy Jagiellońskiej Szczecin, stał się wyłącznym producentem Starki - mówił.

Co więcej, nowa Starka miała być przystępna cenowo, ale osadzona w segmencie premium. Jednocześnie firma przy produkcji alkoholu chciała postawić na jakość oraz smak najwyższego rzędu. Czy się udało? 

Niestety, ale zakłady produkcyjne Starki nie przetrwały targających nimi zawirowań - informuje portal Forbes. Owszem, Starce udało się rozłożyć skrzydła, jednakże cały lot trwał bardzo krótko.

"W 2016 roku znaleźli nawet nowego inwestora, ten nie wywiązał się jednak z umowy. Zaczęła się walka o odzyskanie spółki, która w międzyczasie złożyła wniosek o upadłość. Lesperance kontrolę nad Starką odzyskali w marcu 2020 roku. Chcą przeprowadzić jej restrukturyzację i wznowić produkcję" - informuje Forbes, a Starka niedługo stanie się tylko nikłym wspomnieniem.

Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >