BiznesINFO.pl

Piotr Molecki/East News

Sondaż zaskakuje wynikiem, Donald Tusk powinien go zobaczyć. Opozycja nie może być pewna sukcesu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Sondaż IBRiS zaskakuje. Ponad 42 proc. ankietowych uważa, że ewentualny powrót Donalda Tuska do polskiej polityki nie poprawi notowań Koalicji Obywatelskiej. Najbardziej sceptyczni co do pozytywnego wpływu byłego premiera są wyborcy Zjednoczonej Prawicy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co ujawnia najnowszy sondaż

  • Jak odpowiadali ankietowani w zależności od inklinacji politycznych

  • Co sam Donald Tusk mówi o powrocie do krajowej polityki

Sondaż wyjątkowo korzystny dla PiS. Donald Tusk nie pomoże Koalicji Obywatelskiej?

Sondaż, który ujawnia nastroje społeczne dotyczące powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki, został przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie Radia ZET. Ankietowani stanęli przed pytaniem: „Czy Donald Tusk pomoże Koalicji Obywatelskiej?”.

Sondaż przynosi zdumiewające rezultaty. Zaledwie 34,9 proc. respondentów twierdzi, że powrót Tuska wpłynie pozytywnie na notowania Koalicji Obywatelskiej. Aż 42,9 proc. uczestników badania jest przeciwnego zdania, a 22,7 proc. nie ma zdania na ten temat. Najnowszy sondaż sprawia, że prezes PiS - Jarosław Kaczyński, który obchodzi dzisiaj 72. urodziny, ma wyjątkowe powody do radości.

Kto upatruje szans na wybicie się KO za sprawą Donalda Tuska? W pozytywny obrót spraw wierzą przede wszystkim wyborcy Lewicy. Sondaż wskazuje, że aż 66 proc. osób, które zagłosowały na koalicję lewicową w 2019 r. uważa, że powrót byłego premiera poprawi wizerunek i notowania KO.

Równie duży optymizm widać wśród wyborców samej KO (65 proc.). Najbardziej sceptyczne co do wpływu Tuska są osoby, które dwa lata temu zagłosowały na PiS i Konfederację. Sondaż ujawnia, że zaledwie po 20 proc. wyborców tych partii widzi szanse na ożywienie KO za sprawą Tuska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zwolennicy Zjednoczonej Prawicy wyjątkowo sceptyczni

Jak rozkładają się głosy w kontekście aktualnych zwolenników poszczególnych partii? Sondaż dowodzi, że 53 proc. osób popierających opozycję postrzega powrót Tuska jako szanse na wybicie KO.

W przypadku obywateli utożsamiających się ze Zjednoczoną Prawicą zaledwie 19 proc. Polaków jest nastawionych optymistycznie. Aż 71 proc. uczestników badania nie wierzy w odbudowę KO za sprawą Tuska.

Sondaż w sprawie powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki został zorganizowany 11 czerwca, a więc jeszcze przed wyborami w Rzeszowie (13 czerwca), w których kandydat opozycji - Konrad Fijołek, zdeklasował przeciwników już w pierwszej turze. W badaniu wzięło udział 1000 osób.

Czy Donald Tusk wróci do polskiej polityki?

Temat powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki pojawia się za każdym razem, gdy były premier udziela wywiadu. W trakcie ostatniej rozmowy na antenie TVN24 Tusk zadeklarował, że jest „gotowy zrobić wszystko, aby Platforma nie przeszła do historii”.

Tusk nie ogranicza się wyłącznie do deklaracji. Radio ZET donosi, że szef Europejskiej Partii Ludowej (EPP) spotkał się w poniedziałek z przewodniczącym PO Borysem Budką. Politycy wspólnie oglądali mecz piłki nożnej Polska-Słowacja, choć niewykluczone, że był to jedynie pretekst do bardziej poważnej dyskusji.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

sondażDonald Tuskpolityka

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]