Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pierwszy sondaż po niesławnych podwyżkach dla posłów. Na kogo chcą głosować Polacy?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 23.08.2020 02:00

Pierwszy sondaż po niesławnych podwyżkach dla posłów. Na kogo chcą głosować Polacy?

Debata w Sejmie nad exposé i głosowanie nad wotum zaufania
Flickr, Kancelaria Premiera

Sondaż zdradza najnowsze preferencje wyborcze Polaków

W ostatnim czasie kwestia wynagrodzenia dla polityków była w Polsce bardzo intensywnie dyskutowana. Krytykę budziła nie tyle sama wysokość pensji poselskich, ile brak transparentności ich wynagrodzenia i niejasne zasady przyznawania premii czy ulg podatkowych. Źródłem kontrowersji było jednak przede wszystkim przegłosowanie 14 sierpnia podwyżek dla parlamentarzystów i innych urzędników państwowych.

Decyzja ta - podjęta w dobie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, gdy rzesze Polaków zmagają się z problemami finansowymi, rośnie bezrobocie, a ceny pną się w górę - wywołała falę społecznego oburzenia. Już 17 września Senat - głosami polityków tych samych partii, które wcześniej poparły podwyżki - odrzucił ustawę o podwyżkach. Jednak już dwa dni później w mediach pojawiła się informacja o przyznaniu podwyżek wszystkim pracownikom Kancelarii Prezydenta. Najnowszy sondaż pozwala ocenić, czy te zawirowania wpłynęły na preferencje wyborcze Polaków.

Co sondaż mówi o wpływie pomysłu podwyżek dla posłów na poparcie dla PiS?

Jak podaje bankier.pl, z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla portalu wp.pl wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się obecnie, PiS mógłby liczyć na 38,6 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska uzyskałaby poparcie na poziomie 23,8 proc., a Ruch społeczny Polska 2050 Szymona Hołowni uzyskałby wynik na poziomie 8,4 proc. Dalej uplasowałaby się Konfederacja (7,3 proc.), PSL i Kukiz'15 (5,4 proc.) oraz Lewica (5,1 proc.). W porównaniu z lipcowym sondażem z 60 proc. do  53,3 proc. spadł odsetek Polaków deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach. W sondażu przeprowadzonym przed miesiącem poparcie dla PiS wyniosło 38,8 proc., spadek jest więc niewielki, co pokazuje, że próby przegłosowania podwyżek dla posłów w samym środku kryzysu nie zraziły wyborców do partii rządzącej. Większy, 2-procentowy spadek odnotowała główna partia opozycyjna. Z kolei poparcie dla ruchu Szymona Hołowni spadło o 3 proc. względem ubiegłego miesiąca. O 0,7 proc. wzrosło za to poparcie dla Konfederacji, a 3,4 proc. - dla PSL i Kukiz'15. Sondaż przeprowadzono pomiędzy 21 lipca a 2 sierpnia bieżącego roku, a jego podstawą były odpowiedzi reprezentatywnej grupy 1100 Polaków.

<