BiznesINFO.pl > Energetyka > Śmiałe stwierdzenia rządu, Polacy mają się nie martwić o zimę. Surowców ma wystarczyć
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 04.08.2022 16:35

Śmiałe stwierdzenia rządu, Polacy mają się nie martwić o zimę. Surowców ma wystarczyć

węgiel PGG
PGG

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapewniała w czwartek, że Polska ma zgromadzoną odpowiednią ilość surowców na zimę. Minister w wielu kwestiach unikała jednak szczegółów.

Anna Moskwa wystąpiła w czwartek w stacji Polsat News, gdzie zapewniała, że Polska jest przygotowana na zimę i nie należy obawiać się braku surowców energetycznych. Informacje o brakach surowców minister określiła jako celowo wywoływaną panikę.

Moskwa: magazyny gazu zapełnione w 100 procentach

Szefowa MKiŚ mówiła, że magazyny gazu ziemnego w Polsce są wypełnione w 100 proc., wszystkie kontrakty są realizowane zgodnie z planem, a należy również pamiętać o interkonektorach gazowych, w tym połączeniu z Niemcami, Czechami i Litwą. Moskwa mówiła, że braku gazu nadchodzącej zimny Polacy nie muszą się obawiać.

Problem polega jednak na tym, że pojemność magazynów gazu ziemnego w Polsce lekko przekracza 3 mld m sześc. Zużycie gazu ziemnego w Polsce w ciągu roku plasuje się, w zależności od danych, pomiędzy 20 a 30 mld m sześc., co oznacza, że gdybyśmy mieli korzystać jedynie z gazu zgromadzonego w magazynach, to przy standardowym zużyciu wyczerpałby się po 3 tygodniach.

Interkonektor pomiędzy Polską a Niemcami również nie będzie miał specjalnego znaczenia z punktu widzenia Polski w przypadku gdyby Niemcy zostały całkowicie odcięte od rosyjskich dostaw gazu. Jest to jednak scenariusz wyjątkowo pesymistyczny.

Minister została poproszona również o komentarz, co do medialnych doniesień, że kontrakty na wypełnienie Baltic Pipe nie zostały dopięte, co może oznaczać, że gazociąg nie będzie w wypełniony, mimo osiągniętej już przepustowości. Minister nie zdementowała wprost pogłosek, przypomniała jednak o tym, że gdy Gazprom przerwał dostawy wynikające z postanowień kontraktu jamalskiego, to również wieszczono brak gazu w Polsce, co się jednak nie wydarzyło. Komunikaty o Baltic Pipe minister uznała za niepotrzebne sianie paniki, można wyczytać w relacji na forsal.pl.

Węgla również ma wystarczyć

Anna Moskwa zapewniała również, że Polakom wystarczy również węgla. Przypomniała, że premier Mateusz Morawiecki zobowiązał spółki Skarbu Państwa PGE Paliwa i Węglokoks do zakupu 4,5 mln ton węgla, co ma nastąpić do 31 października 2022 r.

Zakupiony węgiel ma przypłynąć do Polski głównie drogą morską i trafić przede wszystkim do indywidualnych odbiorców.