BiznesINFO.pl
węgiel PGG

PGG

Śmiałe stwierdzenia rządu, Polacy mają się nie martwić o zimę. Surowców ma wystarczyć

4 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapewniała w czwartek, że Polska ma zgromadzoną odpowiednią ilość surowców na zimę. Minister w wielu kwestiach unikała jednak szczegółów.

Anna Moskwa wystąpiła w czwartek w stacji Polsat News, gdzie zapewniała, że Polska jest przygotowana na zimę i nie należy obawiać się braku surowców energetycznych. Informacje o brakach surowców minister określiła jako celowo wywoływaną panikę.

Moskwa: magazyny gazu zapełnione w 100 procentach

Szefowa MKiŚ mówiła, że magazyny gazu ziemnego w Polsce są wypełnione w 100 proc., wszystkie kontrakty są realizowane zgodnie z planem, a należy również pamiętać o interkonektorach gazowych, w tym połączeniu z Niemcami, Czechami i Litwą. Moskwa mówiła, że braku gazu nadchodzącej zimny Polacy nie muszą się obawiać.

Problem polega jednak na tym, że pojemność magazynów gazu ziemnego w Polsce lekko przekracza 3 mld m sześc. Zużycie gazu ziemnego w Polsce w ciągu roku plasuje się, w zależności od danych, pomiędzy 20 a 30 mld m sześc., co oznacza, że gdybyśmy mieli korzystać jedynie z gazu zgromadzonego w magazynach, to przy standardowym zużyciu wyczerpałby się po 3 tygodniach.

Interkonektor pomiędzy Polską a Niemcami również nie będzie miał specjalnego znaczenia z punktu widzenia Polski w przypadku gdyby Niemcy zostały całkowicie odcięte od rosyjskich dostaw gazu. Jest to jednak scenariusz wyjątkowo pesymistyczny.

Minister została poproszona również o komentarz, co do medialnych doniesień, że kontrakty na wypełnienie Baltic Pipe nie zostały dopięte, co może oznaczać, że gazociąg nie będzie w wypełniony, mimo osiągniętej już przepustowości. Minister nie zdementowała wprost pogłosek, przypomniała jednak o tym, że gdy Gazprom przerwał dostawy wynikające z postanowień kontraktu jamalskiego, to również wieszczono brak gazu w Polsce, co się jednak nie wydarzyło. Komunikaty o Baltic Pipe minister uznała za niepotrzebne sianie paniki, można wyczytać w relacji na forsal.pl.

Węgla również ma wystarczyć

Anna Moskwa zapewniała również, że Polakom wystarczy również węgla. Przypomniała, że premier Mateusz Morawiecki zobowiązał spółki Skarbu Państwa PGE Paliwa i Węglokoks do zakupu 4,5 mln ton węgla, co ma nastąpić do 31 października 2022 r.

Zakupiony węgiel ma przypłynąć do Polski głównie drogą morską i trafić przede wszystkim do indywidualnych odbiorców.

Tagi:

węgielgaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

PGNiG podpisało dużą umowę z PGE. Dostarczy gaz dla ciepłowni

Czytaj więcej >

Energetyka

Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Górnicza uruchamia w swoim sklepie internetowym dodatkowe sesje zakupowe

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Energetyka

Mateusz Morawiecki: Jest problem z węglem

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >