BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Skarbówka może wysłać ten list także do ciebie. Na dopłatę będzie tylko 7 dni

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Czas rozliczeń podatkowych już za nami, ale skarbówka nie śpi. Teraz rozgorzał czas ewentualnych niedopłat do PIT. Podatnik musi zwrócić różnicę skarbówce, ale ta wcześniej wyśle do niego list.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest niedopłata do PIT

  • W jaki sposób dokonać opłaty

  • Kiedy można uniknąć odpowiedzialności

Skarbówka uderza w niedopłaty do PIT

Portal ksiegowosc.infor.pl wyjaśnia, że niedopłata do PIT powstaje wówczas, gdy kwota uiszczonego podatku w urzędzie skarbowym jest niższa niż kwota należna. Jest to różnica między podatkiem należnym, a podatkiem wniesionym do skarbówki.

Najczęściej niedopłaty do PIT powstają przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Każdą niedopłatę należy uiścić, nawet wtedy, gdy wynosi zaledwie kilka złotych. Skarbówka nie daruje nikomu.

Wynika to z ordynacji podatkowej, która nie zakłada zaniechania postępowania skarbowego nawet w przypadku małych kwot z tytułu niedopłaty. Oznacza to, że zgodnie z literą prawa, skarbówka może ścigać nas nawet o kilka groszy.

Konieczność uiszczenia niedopłaty podatkowej znajduje swoje potwierdzenie w Konstytucji Rzeczypospolitej. Art. 84 ustawy zasadniczej traktuje o tym, że każdy zobowiązany jest do ponoszenia ciężarów świadczeń publicznych. Za te uważa się m.in.: podatki.

Skarbówka listy śle

Arkadiusz Jedynak, dyrektor Departamentu Poboru Podatków Ministerstwa Finansów w programie "Money. To się liczy" podkreślił, że w przypadku niedopłaty skarbówka wyśle list. Od momentu odebrania korespondencji, podatnik ma 7 dni na zapłacenie należności.

- Jeśli ją zapłaci w ciągu 7 dni, nie pobieramy żadnych odsetek. Uznajemy, że opłata została dokonana w terminie - tłumaczy.

Skarbówka w tej sprawie nie wysyła żadnych powiadomień mailowych ani też nie kontaktuje się z podatnikiem telefonicznie. Wszystko odbywa się za pomocą tradycyjnej korespondencji.

Ordynacja podatkowa umożliwia zapłatę gotówką lub bezgotówkowo. Ksiegowosc.infor.pl powołując się na art. 60 ust. 1 ustawy wyjaśnia, że za dzień uiszczenia opłaty gotówką uważa się dzień wpłacenia pieniędzy w kasie urzędu. W przypadku płatności bezgotówkowych jest to dzień obciążenia rachunku podatnika.

Gdy kwota nie przekracza 1 tys. złotych, niedopłatę mogą uiścić krewni zstępni lub wstępni w imieniu podatnika. Pieniądze należy wpłacić na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >