Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 23.06.2020 02:00

Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać

skarbówka wraca do kontroli
Pixabay

Skarbówka powraca

Jak donosi Rzeczpospolita, przedsiębiorcy obawiają się wzmożonych kontroli skarbówki po okresie względnego "spokoju" związanego z kwarantanną i lockdownem spowodowanych koronawirusem. W związku z odmrażaniem gospodarki fiskus powraca do tymczasowo zawieszonych kontroli. Pod koniec kwietnia w toku miało być ponad 3,2 tysiąca postępowań celno-skarbowych. "Większość dotyczy VAT, w tym najcięższych przestępstw karuzelowych" - czytamy w Rzeczpospolitej. Ponadto w toku pozostawało niemal 4 tysiące kontroli dotyczących prawidłowości rozliczeń.

Skarbówka prześwietla subwencje

Przedsiębiorcy obawiają się, że wraz z powrotem do wzmożonej aktywności skarbówka może zaostrzyć sposób postępowania. Może to wiązać się z potrzebą "podreperowania" budżetu nadwyrężonego pandemią. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest niejasność przepisów dotyczących kryzysowych subwencji. Są one przyznawane podmiotom, które odnotowały straty w wyniku pandemii koronawirusa i związanej z nim kwarantanny, która dla wielu przedsiębiorców pociągnęła ze sobą trudności w prowadzeniu działalności.

Rzeczpospolita wskazuje jednak, że nie jest jasna, jak szeroko można rozumieć tego rodzaju straty - czy wliczają się tu jedynie obniżone przychody, czy także konieczność zwalniania pracowników lub rezygnacji z planowanych kontraktów. W zależności od tych ustaleń zapomogi przyznane z Polskiego Funduszu Rozwoju mogą okazać się w oczach skarbówki zasłużone lub niezasłużone. - PFR może prosić organy podatkowe o pomoc w weryfikacji, czy dana firma rzeczywiście odnotowała spadek przychodów. Problem polega na tym, że nieprecyzyjne przepisy pozostawiają kontrolującym duże pole do uznaniowości - przywołuje słowa Andrzeja Nikończyka, przewodniczącego Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, Rzeczpospolita.