
Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
Po chwili wytchnienia od kontroli podatkowych spowodowanej pandemią koronawirusa polskie firmy muszą przygotować się na wzmożoną aktywność fiskusa. Kontrolowane będą także rozliczenia zapomóg dla przedsiębiorców, które miały zniwelować skutki kwarantanny i lockdownu dla gospodarki. Przedsiębiorcy niepokoją się niejasnością przepisów i dużą dowolnością skarbówki w ich interpretacji. Dodatkowym aspektem, który będą prześwietlać, jest zasadność przyznania zapomóg z Polskiego Funduszu Rozwoju. Warunkiem pozytywnego rozstrzygnięcia jest wykazanie strat spowodowanych pandemią. Ale to właśnie nie jest jednoznaczna kwestia.
Skarbówka powraca
Jak donosi Rzeczpospolita, przedsiębiorcy obawiają się wzmożonych kontroli skarbówki po okresie względnego "spokoju" związanego z kwarantanną i lockdownem spowodowanych koronawirusem. W związku z odmrażaniem gospodarki fiskus powraca do tymczasowo zawieszonych kontroli. Pod koniec kwietnia w toku miało być ponad 3,2 tysiąca postępowań celno-skarbowych. "Większość dotyczy VAT, w tym najcięższych przestępstw karuzelowych" - czytamy w Rzeczpospolitej. Ponadto w toku pozostawało niemal 4 tysiące kontroli dotyczących prawidłowości rozliczeń.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowa opłata osuszy nam portfele. Duże podwyżki po kilkaset złotych, szczególnie na jedną kategorię towarów
2. Zakonnica zamiast kochać osierocone dzieci, odbierała im życie w okropny sposób. Niewyobrażalnie tragiczne, proceder zbiorowy
Skarbówka prześwietla subwencje
Przedsiębiorcy obawiają się, że wraz z powrotem do wzmożonej aktywności skarbówka może zaostrzyć sposób postępowania. Może to wiązać się z potrzebą "podreperowania" budżetu nadwyrężonego pandemią. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest niejasność przepisów dotyczących kryzysowych subwencji. Są one przyznawane podmiotom, które odnotowały straty w wyniku pandemii koronawirusa i związanej z nim kwarantanny, która dla wielu przedsiębiorców pociągnęła ze sobą trudności w prowadzeniu działalności.
Rzeczpospolita wskazuje jednak, że nie jest jasna, jak szeroko można rozumieć tego rodzaju straty - czy wliczają się tu jedynie obniżone przychody, czy także konieczność zwalniania pracowników lub rezygnacji z planowanych kontraktów. W zależności od tych ustaleń zapomogi przyznane z Polskiego Funduszu Rozwoju mogą okazać się w oczach skarbówki zasłużone lub niezasłużone. - PFR może prosić organy podatkowe o pomoc w weryfikacji, czy dana firma rzeczywiście odnotowała spadek przychodów. Problem polega na tym, że nieprecyzyjne przepisy pozostawiają kontrolującym duże pole do uznaniowości - przywołuje słowa Andrzeja Nikończyka, przewodniczącego Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, Rzeczpospolita.
ZOBACZ TAKŻE:
- Rodzice nazwali córeczkę w dość nietypowy sposób. Wielu uważa, że będzie miała kłopoty
- Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza
