BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Posłowie nie będą tłumaczyć się z dodatkowych dochodów. Parasol ochronny nad politykami
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:55

Posłowie nie będą tłumaczyć się z dodatkowych dochodów. Parasol ochronny nad politykami

Sejm bez informacji o dodatkowych dochodach posłów
Flickr/Sejm RP, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kancelaria Sejmu bez wiedzy o dodatkowych aktywnościach posłów

Piątkowa Gazeta Wyborcza pisze, że "od początku IX (obecnej) kadencji Sejmu RP obowiązują zmienione wnioski w sprawie wypłaty i o przyznanie uposażenia poselskiego". Taką informację znaleźli posłowie w skrzynkach pocztowych. Z pisma od Kancelarii Sejmu wynika, że z dotychczas obowiązujących wniosków usunięto zapisy zobowiązujące posłów do informowania na temat nadprogramowych aktywności i uzyskiwanych z tego tytułu dochodach.

Dzięki tym zmianom członkowie izby niższej polskiego parlamentu nie muszą informować o zyskach czerpanych z umów zlecenie, umów o dzieło czy wynajmu lokalu. Wcześniej wszelkie pozaparlamentarne działania trzeba było udokumentować na piśmie w postaci jawnego wniosku, który podlegał ocenie i mógł zostać odrzucony. Obecnie jedyną czynnością, o której należy informować Marszałka Sejmu to "zmiany podjęcia dodatkowych zajęć" np. wykłady na uczelni - podaje Puls Biznesu.

Afera z Karczewskim przyczyną zmian we wnioskach do Kancelarii Sejmu?

Zdaniem Gazety Wyborczej oficjalne ogłoszenie zmian z mocą wsteczną ma związek z nadużyciami, jakich dopuścił się były marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS. Na początku tego roku redakcja TVN24 dowiedziała się, że senator pobierał pełne uposażenie parlamentarne i jednocześnie uzbierał ponad 400 tys. zł z pracy w szpitalu, o czym nie informował izby wyższej. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Margarety Budner, która dzięki umowom o dzieło dorobiła się ponad 1,2 mln zł i również nie przekazała tych informacji Senatowi.

W związku z najnowszymi ustaleniami, parlamentarzyści nie muszą już informować Sejmu czy Senatu na temat dodatkowych aktywności, aby uzyskać pełne uposażenie, które w przypadku posłów wynosi 8 tys. zł brutto miesięcznie. Do tego należy doliczyć 2,3 tys. zł nieopodatkowanej diety poselskiej i 11 tys. zł na poczet prowadzenia biura.

Tagi: zarobki Sejm
Polecane