Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nadchodzą kolejne zmiany w segregacji śmieci. System może się zmienić nie do poznania
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 18.09.2020 02:00

Nadchodzą kolejne zmiany w segregacji śmieci. System może się zmienić nie do poznania

Segregacja śmieci ponownie na trzy frakcje? To możliwe, resort szykuje nową ustawę.
Pixabay/Tomasz_Mikolajczyk

Segregacja śmieci na trzy frakcje

Zmiana w sposobie segregacji śmieci jest możliwa. Resort klimatu zaprezentował w projekcie ustawy nowe pomysły jeśli chodzi o przepisy dotyczące segregacji śmieci. Jeśli ustawa wejdzie w życie ministerstwo będzie mogło zezwalać na segregację odpadów na 3, zamiast na 5 frakcji.

Oprócz tego samorządy uzyskają prawo do indywidualnego rozliczania opłat za wywóz odpadów. Wiąże się to ze zwiększeniem kontroli tego, czy lokatorzy prowadzą segregację śmieci we właściwy sposób, podaje portal money.pl.

Segregacja śmieci znów się zmieni?

Możliwe będzie wprowadzenie kodów kreskowych na workach, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób będzie można sprawdzić skąd pochodzą odpady. Jedną z propozycji jest także podwyższenie maksymalnych opłat za wywóz śmieci z niezamieszkałych nieruchomości, w związku z czym z wyższymi opłatami musieliby się liczyć właściciele sklepów, czy biur.

Projekt zakłada także zwiększenie kar za zaśmiecanie ulic. Wyrzucając papierek lub niedopałek papierosa na chodnik trzeba będzie liczyć się z karą grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł.

– Nie mam wątpliwości, że jeżeli kioskarz czy sklepikarz zapłacą więcej za śmieci, to szybką zrekompensują to sobie, podnosząc ceny kupującym. Jestem też za wprowadzeniem wysokich kar za śmiecenie w przestrzeni publicznej, powinny być one dotkliwe, ale 5 tys. zł to gruba przesada - powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Dariusz Śmierzyński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Ruda" w Warszawie.

Segregacja śmieci na trzy frakcje może nas sporo kosztować i negatywnie odbić się na środowisku. Pisaliśmy już wcześniej o tym, że segregacja na trzy frakcje może sprawić, że mniej odpadów będzie można poddać recyklingowi.