Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 30.05.2023 08:11

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób

Autobus Scania
Domena publiczna

Koncern Scania zdecydował o zamknięciu fabryki nadwozi autobusów w Słupsku, w wyniku czego pracę straci niemal 850 osób - informuje portal TVN 24. 

1047 pracowników w dwóch lokalizacjach

Scania zatrudnia obecnie 1047 osób w dwóch lokalizacjach - 847 w zakładzie produkcji nadwozi autobusów w Słupsku, a 200 w zakładzie produkcji podwozi typu K w Kobylnicy koło Słupska. Koncern wyjaśnia, że decyzja o zamknięciu produkcji dotyczy wyłącznie zakładu w Słupsku.

30 lat historii

„To trudna decyzja poprzedzona szczegółowymi, licznymi analizami prowadzonymi na poziomie koncernu Scania. Scania Production Słupsk S.A.to ponad 30 lat budowania unikatowych kompetencji, zaangażowania, wspólnoty lojalnych współpracowników oraz tradycji tworzenia wyjątkowego produktu” - powiedział Robert Eriksson, dyrektor zarządzający Scania Production Słupsk S.A, w cytowanym przez portal komunikacie. 

Zamknięcie w pierwszym kwartale 2024 roku

Należąca do koncernu Scania fabryka nadwozi w Słupsku, ma zostać zamknięta w pierwszym kwartale 2024 roku, w wyniku czego pracę ma stracić 847 osób

"Aby zapewnić rentowność oraz dostęp do konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, koncern Scania zdecydował o stopniowym wygaszaniu części produkcji i zamknięciu fabryki nadwozi autobusów w Słupsku, w firmie Scania Production Słupsk S.A., w pierwszym kwartale 2024 roku" - wyjaśnia koncern w cytowanym przez portal oświadczeniu.

Wsparcie pracowników

TVN 24 pisze, że "decyzja motywowana jest negatywnymi zmianami na globalnym rynku w segmencie autobusów". Firma zapewnia, że pracownicy, których będzie dotyczyło zwolnienie otrzymają należne prawem świadczenia

"Oprócz wykraczających ponad obowiązek prawny odpraw, firma przygotowuje wsparcie obejmujące m.in. doradztwo zawodowe, możliwość szkoleń w celu zmiany kwalifikacji zawodowych oraz inne świadczenia" - zapewnia koncern w cytowanym przez portal oświadczeniu.