BiznesINFO.pl

Pexels/energepic.com

Samoloty bez alkoholu. Pasażerowie przeginają z agresją

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Samoloty linii lotniczych American Airlines w dalszym ciągu nie będą serwowały alkoholu. Wszystko z powodu ataku na stewardessę innego przewoźnika - Southwest Airlines. Przez ostatni rok agresja pasażerów przybrała na sile i tego typu niepokojących zdarzeń jest znacznie więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak swoją decyzję tłumaczą linie lotnicze American Airlines

  • Od kiedy obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu

  • Co wydarzyło się na pokładzie samolotu Southwest Airlines

Samoloty bez alkoholu. Kolejna linia lotnicza nie godzi się na agresję

Samoloty należące do dwóch największych amerykańskich linii lotniczych - American Airlines i Southwest Airlines w dalszym ciągu nie będą podawały alkoholu. Sprzedaż została zawieszona w marcu 2020 r. i miała na celu zminimalizowanie kontaktów załogi z pasażerami. Tym razem decyzja o przedłużeniu zakazu nie ma nic wspólnego z pandemią - to efekt rosnącej agresji podróżnych.

Dyrektor zarządzający American Airlines przyznał w oficjalnym liście do pracowników, że sytuacje na pokładach samolotów budzą ogromny niepokój. „Dla jasności: American Airlines nie będzie tolerować przemocy ani ataków na naszą załogę”, czytamy w piśmie.

W związku z tym samoloty linii American Airlines nie będą serowały alkoholu aż do 13 września 2021 r. Tego dnia wygasa bowiem okres obowiązywania zasad dotyczących noszenia maseczek na pokładach samolotów, na lotniskach, w pociągach, autobusach i na łodziach.

Jednak od tak dotkliwych restrykcji są także wyjątki. Samoloty nadal będą podawały alkohol, ale tylko podczas lotu w pierwszej i biznes klasie.

Atak na członka załogi Southwest

23 maja pasażerka linii Southwest uderzyła stewardessę na pokładzie samolotu, który leciał z Sacramento do San Diego. Pracowniczka obsługi odniosła obrażenia twarzy i straciła dwa zęby, a sprawczyni została zatrzymana.

To nie jest odosobniony przypadek - samoloty coraz częściej stają się miejscem dantejskich scen z udziałem agresywnych pasażerów. TVN24 donosi, że od początku roku napłynęło ok. 2,5 tys. doniesień o nieodpowiednim zachowaniu, spośród których aż 1,9 tys. dotyczyło odmowy noszenia maseczek.

Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) zauważa, że po alkoholu zakrywanie twarzy staje się dla pasażerów jeszcze większym problemem. Dlatego też próby nakłonienia do założenia maseczek często kończą się awanturą.

Mandat za agresywne zachowanie

Z niesfornymi pasażerami zmagają się także samoloty szybujące po europejskim niebie. Business Insider Polska donosi, że w piątek Straż Graniczna siłą wyprowadziła z samolotu 49-letniego mieszkańca woj. łódzkiego, który przyleciał z Norwegii do Gdańska. Był pod wpływem alkoholu.

- Na wezwania funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku, by dobrowolnie opuścił samolot, pasażer nie zareagował. […] strażnicy zastosowali wobec niego chwyty obezwładniające i siłą wyprowadzili z pokładu samolotu - przekazał ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 500 zł i został przewieziony do Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku. W jego krwi było 2,62 promila alkoholu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

sprzedażtransport

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]