BiznesINFO.pl
9333525319 7214cc7833 k

domena publiczna

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych uzupełnia zapasy. Wśród nich ma być węgiel

15 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski w wywiadzie dla PAP powiedział, jakie produkty są obecnie najintensywniej kompletowane. Wśród nich ma się znajdować węgiel. Kuczmierowski przekazał również, że rząd zapewni Polakom odpowiednią ilość węgla, ale o szczegółach nie chciał już mówić.

Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) kompletuje obecnie materiały, które będą najpotrzebniejsze podczas ewentualnych kryzysów. Michał Kuczmierowski przekazał, że obecnie nacisk położony jest na zabezpieczanie leków, żywności, środków technicznych i surowców energetycznych.

Ceny węgla będą zależeć od jego dostępności

Uzupełnianie zapasów surowców energetycznych jest przedsięwzięciem dużo bardziej skomplikowanym, niż innych materiałów. Potrzeba ku temu znacznie większych możliwości logistycznych i odpowiedniej infrastruktury. Polska zdaniem Kuczmierowskiego sukcesywnie uzupełnia jednak surowce, w tym rozchwytywany w ostatnich miesiącach węgiel.

Po pytaniu PAP o uzupełnianie rezerw węgla, szef RARS odpowiedział jedynie, że może potwierdzić, że zapasy węgla są uzupełniane, ale nie może przekazywać szczegółów działań. Powiedział jednak, że Polska będzie wspomagać zapasy węgla surowcem pochodzącym z kierunków innych niż Rosja.

Na nurtujące zapewne miliony Polaków pytanie: "czy może ze 100-proc. pewnością powiedzieć, że węgla w Polsce nie zabraknie albo że jego podaż będzie wystarczająca, żeby ceny cały czas nie rosły" prezes RARS odpowiedział twierdząco, przekazał PAP.

Zapasy surowców energetycznych w Polsce

Spółka Gas Storage Poland przekazała informację (data publikacji: 26.05.22), że polskie magazyny gazu ziemnego są wypełnione w 94 proc. Było to w przeddzień przerwania przez Rosję dostaw gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego.

25 lutego 2022 r. forsal.pl przekazał z kolei informację, że magazyny ropy i gazu są w Polsce wypełnione na tyle, aby zapewnić dostęp do surowców przez 3 miesiące. Obliczenia są dokonywane dla zmniejszonego zużycia, pozwalającego na utrzymanie stabilności gospodarki.

Tagi:

węgielgaz ziemnygazroparopa naftowa

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >