BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Rząd majstruje przy dodatku węglowym. Nie chce rozdać zbyt dużo pieniędzy

29 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Od 17 sierpnia można składać wnioski o dodatek węglowy. Polacy szybko jednak zauważyli lukę w przepisach, która pozwala zgarnąć więcej pieniędzy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zauważyło problem i zapowiedziało zmiany w ustawie. 

Dodatek węglowy

Na mocy ustawy o dodatku węglowym gospodarstwa domowe, ogrzewające węglem kamiennym lub paliwem węglopochodnym o zawartości co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, mogą ubiegać się o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Aby otrzymać pieniądze, wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta. 

Jak zauważa portal Prawo.pl, ministerstwo oparło się na tzw. kulturze oświadczeń, czyli założeniu, że obywatele są uczciwi, zatem nie muszą oni składać dokumentów podatkowych.

Samorządowcy wskazują, że głównym problemem jest zapis, który wskazuje, że dodatek przysługuje na gospodarstwo domowe, a według ustawy jest nim osoba fizyczna samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Jak wyjaśnia portal Prawo.pl, nie ma znaczenia, kto jest właścicielem nieruchomości, status małżeństwa czy pozostawanie w związku nieformalnym. W praktyce wystarczy zadeklarować, że jest się gospodarstwem jednoosobowym i to wystarczy, aby otrzymać dodatek węglowy.

Rząd zapowiada zmiany w dodatku węglowym

Jak można przeczytać na łamach serwisu Prawo.pl, samorządowcy w gminie Niedźwiedź w powiecie limanowskim otrzymali wnioski dla 15 tys. gospodarstw domowych, tymczasem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zgłoszono tylko 3 tys. pieców.

Urzędnicy wskazują wprost, że nie są w stanie zweryfikować, ile gospodarstw domowych faktycznie znajduje się w jedynym budynku. Przepisy dopuszczają jedynie sprawdzenie, czy źródło ciepła zostało zgłoszone do ewidencji. 

Widzimy potrzebę doszczelnienia systemu” - przyznała Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska na spotkaniu z samorządowcami zorganizowanymi przez Związek Miast Polskich, które relacjonował serwis Prawo.pl.

Tagi:

węgielpieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Dziś mija termin składania ważnych wniosków do ZUS. Co w przypadku niezłożenia oświadczenia?
Czytaj więcej >

Finanse

Bardzo dobre wieści dla milionów seniorów. Chodzi o emerytury
Czytaj więcej >

Finanse

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >

Finanse

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >

Finanse

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Patryk Solarczyk

Rząd się nie szczypie. Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi nie mniej niż 4250 zł
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Wykryto gigantyczną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Został milionerem dzięki Lotto. Teraz musi oddać ponad milion wygranej
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Są informacje na temat powrotu bonu turystycznego. Wiceminister wyjawił zamiary
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Coraz więcej emerytów dostaje ponad 7 tys. zł miesięcznie. Wysoka inflacja najbardziej zaszkodziła tym, którzy mają najmniej
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Chcą ukraść wszystko, co masz na koncie
Czytaj więcej >