BiznesINFO.pl
pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion

Domena publiczna

Rząd majstruje przy dodatku węglowym. Nie chce rozdać zbyt dużo pieniędzy

29 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Od 17 sierpnia można składać wnioski o dodatek węglowy. Polacy szybko jednak zauważyli lukę w przepisach, która pozwala zgarnąć więcej pieniędzy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zauważyło problem i zapowiedziało zmiany w ustawie. 

Dodatek węglowy

Na mocy ustawy o dodatku węglowym gospodarstwa domowe, ogrzewające węglem kamiennym lub paliwem węglopochodnym o zawartości co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, mogą ubiegać się o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Aby otrzymać pieniądze, wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta. 

Jak zauważa portal Prawo.pl, ministerstwo oparło się na tzw. kulturze oświadczeń, czyli założeniu, że obywatele są uczciwi, zatem nie muszą oni składać dokumentów podatkowych.

Samorządowcy wskazują, że głównym problemem jest zapis, który wskazuje, że dodatek przysługuje na gospodarstwo domowe, a według ustawy jest nim osoba fizyczna samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Jak wyjaśnia portal Prawo.pl, nie ma znaczenia, kto jest właścicielem nieruchomości, status małżeństwa czy pozostawanie w związku nieformalnym. W praktyce wystarczy zadeklarować, że jest się gospodarstwem jednoosobowym i to wystarczy, aby otrzymać dodatek węglowy.

Rząd zapowiada zmiany w dodatku węglowym

Jak można przeczytać na łamach serwisu Prawo.pl, samorządowcy w gminie Niedźwiedź w powiecie limanowskim otrzymali wnioski dla 15 tys. gospodarstw domowych, tymczasem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zgłoszono tylko 3 tys. pieców.

Urzędnicy wskazują wprost, że nie są w stanie zweryfikować, ile gospodarstw domowych faktycznie znajduje się w jedynym budynku. Przepisy dopuszczają jedynie sprawdzenie, czy źródło ciepła zostało zgłoszone do ewidencji. 

Widzimy potrzebę doszczelnienia systemu” - przyznała Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska na spotkaniu z samorządowcami zorganizowanymi przez Związek Miast Polskich, które relacjonował serwis Prawo.pl.

Tagi:

węgielpieniądze

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >