Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd dopłaci Polakom do kredytów na mieszkanie. Decyzja właśnie zapadła
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 14.03.2023 15:04

Rząd dopłaci Polakom do kredytów na mieszkanie. Decyzja właśnie zapadła

Minister Waldemar Buda
Ministerstwo Rozwoju i Technologii

We wtorek 14 marca rząd przyjął projekt ustawy Bezpieczny Kredyt 2 proc. Jest to rozwiązanie skierowane do osób poniżej 45. roku życia, mające umożliwić im zakup pierwszego mieszkania lub domu. Zdaniem członków rządu banki powinny mieć taki kredyt w ofercie już w lipcu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że tylko w latach 2023-2024 udzieli ok. 50 tys. tanich kredytów.

Program ruszy od 1 lipca

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje o przyjęciu przez rząd programu Pierwsze Mieszkanie. Składa się on z dwóch filarów – Bezpiecznego Kredytu 2 proc. oraz Konta Mieszkaniowego. Z obu rozwiązań skorzysta każdy, kto nie ukończył 45 roku życia oraz nie ma obecnie i w przeszłości również nie miał własnościowego mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Przepisy mają wejść w życie 1 lipca. Kredyty 2 proc. będą dostępne do 31 grudnia 2027 roku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że w tym i najbliższym roku udzieli ok. 50 tys. takich kredytów.

Bezpieczny kredyt 2 proc. – zasady

Bezpieczny Kredyt 2 proc. umożliwia zaciągnięcia kredytu hipotecznego, do którego przez 10 lat budżet państwa będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w związku ze średnim oprocentowaniem kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Singiel będzie mógł zaciągnąć kredyt w wys. 500 tys. zł, a małżeństwo lub rodzice z przynajmniej jednym dzieckiem — 600 tys. zł. Mieszkanie można zakupić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, nie obowiązuje limit ceny na mkw.

Przykładowo w pierwszych miesiącach spłaty kredytu zaciągniętego na 550 tys. zł i 30 lat, dopłata państwa do miesięcznej raty wyniesie aż 2,6 tys. zł. – Oznacza to, że przez tych 10 lat ryzyko wzrostu raty po okresie dopłat jest zminimalizowane. A to wprost przekłada się na poprawę zdolności kredytowej – powiedział minister Waldemar Buda.

Konto Mieszkaniowe – zasady

Z drugiej opcji rządowego programu, tj. Konta Mieszkaniowego, mogą skorzystać osoby, które planują zakup własnego “M”, budowę domu lub wkład finansowy w inwestycję w najbliższej perspektywie. Skorzystają także ci, którzy w jednym posiadanym mieszkaniu żyją z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci:

  • do 50 m2 w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci,
  • do 75 m2 – rodzin z trojgiem dzieci,
  • do 90 m2 – rodzin z czworgiem dzieci,
  • bez limitu m2 w przypadku rodzin z pięciorgiem i większą liczbą dzieci.

Okres oszczędzania będzie wynosił od 3 do 10 lat (po zakończeniu będzie 5 lat na wydanie środków). Wpłaty powinny być systematycznie — minimum 11 w ciągu roku — dzięki temu przyznana zostanie Premia Mieszkaniowa z budżetu państwa.

Jednym z największych problemów rynku mieszkaniowego jest brak wkładu własnego wymaganego przez banki od osób starających się o kredyt. To właśnie z myślą o nich wprowadzamy Konto Mieszkaniowe. Systematyczne oszczędzania wzbogacone o premie to najlepszy sposób na zgromadzenie wkładu własnego. Tym bardziej, że Konto Mieszkaniowe będzie można założyć dziecku w wieku powyżej 13 lat. Młody, na przykład 23-letni człowiek, będzie więc miał już zgromadzony spory kapitał. Po zakończeniu oszczędzania, do ukończenia 30 roku życia albo przez okres pięciu lat po od dnia zamknięcia Konta, będzie miał on czas, aby zgromadzone na Koncie pieniądze wydać na kupno pierwszego domu lub mieszkania – wyjaśnił minister Waldemar Buda.