BiznesINFO.pl
Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)

Biznes Info

Rząd dołoży 21 tys. zł do pompy ciepła. Możesz pokazać nawet stary rachunek

28 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W Polsce zainteresowanie pompami ciepła do ogrzewania domostw rośnie wręcz w postępie geometrycznym. Pompa ciepła jest świetnym sposobem na zastąpienie ogrzewania gazem czy węglem. Program "Moje ciepło" może jeszcze zwiększyć ich popularność.

W 2021 r. w Polsce sprzedano prawie 80 tys. pomp ciepła typu powietrze/woda. W 2022 r. sprzedaż może być jeszcze wyższa. Pompy ciepła jako źródło energii nieuzależnione od paliw stałych i gazu może mieć kluczowe znaczenie dla wyborów Polaków.

"Moje ciepło" - nawet 21 tys. zł dofinansowania

Niedługo rząd ma także rozpocząć nabór wniosków na dofinansowanie instalacji grzewczych w ramach programu "Moje ciepło". Dofinansowanie będzie można otrzymać tylko w przypadku instalacji w nowym domu, ale pieniądze będzie można dostać za pompy ciepła założone od 1 stycznia 2021 r.

Maksymalna kwota dofinansowania, którą przygotował rząd, to 21 tys. zł i dotyczy pomp gruntowych. W przypadku instalacji pomp ciepła powietrze/woda jest to dofinansowanie w wysokości 7 tys. zł.

Koszty montażu pompy ciepła

Przy instalacji pompy ciepła musimy przygotować się na koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku pomp gruntowych cena jest wyższa, ponieważ instalacja wymaga bardziej skomplikowanego przygotowania.

Pompy ciepła, a w szczególności pompy ciepła typy powietrze/woda działają wykorzystują do generowania energii ciepło z otoczenia. To może stworzyć obawy przed efektywnym użytkowaniem pompy zimą. Jak czytamy jednak na stronie budujemydom.pl, aby pompa zaczęła mieć problem z produkcją energii musimy mieć do czynienia z mrozami poniżej -15 stopni Celsjusza, a to zdarza się w Polsce dość rzadko.

Roczny koszt użytkowania pompy ciepła

Droższa w instalacji gruntowa pompa ciepła (pompa ciepła solanka/woda) jest jednak tańsza w użytkowaniu niż pompa powietrze/woda.

Przykładowy roczny koszt ogrzewania budynku (poddanego termomodernizacji do standardu WT 2014) o pow. ogrzewanej 160 m2, wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej zaprezentowany przez PORT PC, to 4670 zł rocznie w przypadku pompy gruntowej, jeżeli wyprodukowanej energii używamy do ogrzewania w grzejnikach. Dla pompy powietrze/woda jest to 5480 zł. Należy także dodać, że na pompę gruntową rządowe dofinansowanie będzie większe.

Niepewna sytuacja na rynku węgla i gazu

Coraz wyższe ceny węgla oraz związana z jego użytkowaniem degradacja środowiska spowodowała odejście od pieców węglowych do produkcji energii. Użytkownicy pieców gazowych z pewnością patrzą za to niepewnie na obecną sytuację polityczną.

Polska co prawda już w 2023 r. ma zaprzestać korzystania z gazu pochodzącego z Rosji, którego dostępność może być uwarunkowana międzynarodową polityką. Zamian źródeł dostaw na norweskie, amerykańskie i katarskie może jednak oznaczać podwyżki cen gazu.

Wyżej wymienione czynniki mogą tłumaczyć rosnące zainteresowanie pompami ciepła. Polacy budujący nowe domy coraz częściej zerkają na źródła energii mniej zależne od paliw kopalnianych.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Ceny metali opanowane przez totalny chaos. Fatalne wieści dla stabilności wielu gospodarek

Czytaj więcej >
flaga Niemiec, flickr

Handel

Ceny samochodów używanych w Niemczech rosną do niewyobrażalnych poziomów. Tendencja może przenieść się na nasz rynek

Czytaj więcej >

Handel

Niemiecka drogeria DM wchodzi na polski rynek za 2 dni. Dla pierwszych klientów przygotowano prezenty

Czytaj więcej >

Handel

InPost winduje ceny do góry. Firma podwyższa je drugi raz w ciągu miesiąca

Czytaj więcej >
skrzynka na listy

Handel

Fatalna wiadomość dla kierowców BMW, Mini i Porsche. Muszą udać się do serwisów

Czytaj więcej >

Handel

Biedronka od dziś wprowadza “tarczę antyinflacyjną”. Kluczowe produkty mają mocno potanieć

Czytaj więcej >