Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd chce walczyć z patodeweloperką w Polsce. Zacznie od balkonów
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 30.01.2023 20:01

Rząd chce walczyć z patodeweloperką w Polsce. Zacznie od balkonów

balkon blok
Domena publiczna

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczyna proces porządkowania zasad budowy budynków wielorodzinnych. Pierwszym krokiem w walce z tzw. patodeweloperką będą nowe regulacje dotyczące balkonów.

Nowe zasady uniemożliwią budowę mieszkań, w których balkony będą znajdowały się bardzo blisko siebie. W niektórych przypadkach patodeweloperzy projektują mieszkania w taki sposób, że możliwe jest dosłownie podanie ręki sąsiadowi, który mieszka naprzeciwko lub obok.

Czym jest patodeweloperka

Ministerstwo tłumaczy w komunikacie, że tzw. patodeweloperka to działania inwestorów komercyjnych, które mają maksymalizować zyski kosztem dobrych obyczajów, zdrowego rozsądku, a czasem wymagań zawartych w przepisach. W praktyce to mieszkania, w których jest np. ciemno, a z balkonów sąsiedzi zaglądają sobie do talerza. To też place zabaw składające się z jednej huśtawki.

- Niestety „patodeweloperka” staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Media co chwilę pokazują przykłady absurdalnych rozwiązań architektonicznych i budowlanych. Chcemy temu przeciwdziałać, ale w rozsądny sposób. Widzimy jakie sposoby stosują niektórzy deweloperzy, by maksymalizować swój zysk kosztem jakości życia mieszkańców. Przygotowaliśmy przepisy, które mają zapobiegać takim praktykom. To pierwsza część większego pakietu działań – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dodał, że ministerstwo którym kieruje przygotowało pierwsze rozwiązania, które mają zapobiegać „patodeweloperce”. Zmienią one obraz i architekturę nowych osiedli.

Nowe rozwiązania

W komunikacie, Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że niektóre z proponowanych zmian i rozwiązań to:

1. Większe odległości między blokami

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budynek na działce należy sytuować, uwzględniając łącznie wymagania w zakresie: minimalnej odległości budynku od granicy działki, przesłaniania i nasłonecznienia oraz przepisów przeciwpożarowych. Przy skorzystaniu z wyjątków przewidzianych w przepisach lub zastosowaniu odpowiednich rozwiązań zamiennych, można ją zmniejszyć. Co w przypadku niezabudowanej działki sąsiedniej może w przyszłości powodować ograniczenia w zabudowie i konieczność zachowania większych odległości od granicy działki – wyjaśnia ministerstwo.

Według ministerstwa rozwiązaniem tego problemu będzie zwiększenie minimalnej odległości budynków mieszkalnych wielorodzinnych od granicy działki do 6 metrów.

2. Balkony zapewniające prywatność

Ministerstwo podaje, że pojawia się coraz więcej budynków z dużą liczbą balkonów, które umieszczone są na jednej płycie balkonowej, a oddzielone są np. ażurowymi niskimi ściankami, oraz takich, które są bardzo blisko siebie. Podobnie jest z loggiami.

Rozwiązanie problemu - między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będzie musiało być minimum 4 metry, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie, konieczne będzie stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości.

3. Większe nasłonecznienie

Ministerstwo podaje, że minimalny czas nasłonecznienia dla pokoi wynosi 3h w dniach równonocy w godzinach 7-17.

Pomysł ministerstwa na rozwiązanie problemu - zwiększenie nasłonecznienia dla pokoi mieszkalnych do 3,5h (wyjątkiem pokoje zlokalizowane w zabudowie śródmiejskiej).

4. Komfortowe place zabaw

Pojawiają się place zabaw, które składają się np. tylko z piaskownicy albo jednej huśtawki. Często znajdują się też w nieatrakcyjnej części osiedla.

Rozwiązanie: Trwają prace nad uszczegółowieniem kwestii wyglądu plac zabaw, jego powierzchni i wyposażenia.  

5. Ograniczenie „betonozy”

Powstaje coraz więcej miejsc – publicznych placów czy skwerów, które są otoczone chodnikami, betonowymi doniczkami, w których sadzone są krzewy, drzewa.

Pomysł ministerstwa na rozwiązanie problemu - konieczność zapewniania na placach i skwerach publicznych co najmniej 20% terenu biologicznie czynnego.

6. Racjonalne grodzenie

Zdarzają się przypadki grodzenia budynków znajdujących się obok siebie, co znacznie wydłuża drogę osobom w nich zamieszkujących.

Pomysł ministerstwa na rozwiązanie problemu - wprowadzenie przerw pomiędzy terenami, które umożliwiają obejście osiedla w racjonalnym czasie.