BiznesINFO.pl
Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)

Domena publiczna

Rząd chce sypnąć pieniądze na zatrudnianie emerytów. Nawet 1800 zł

11 Października 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Rząd chce zachęcić do pracy osoby w wieku emerytalnym. Wsparcie trafi jednak nie do seniorów, ale do firm, które zatrudnią starszych pracowników, podaje “Fakt”.

1800 plus na zatrudnienie emeryta

“Fakt” donosi, że w rządzie toczą się prace nad projektem ustawy, która ma na celu zwiększenie aktywności zawodowej Polaków. "Jest to realizacja jednego z kamieni milowych, jakie znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy". 

Jedna z propozycji dotyczy osób w wieku emerytalnych. Projekt zakłada dofinansowanie do zatrudnienia osób bezrobotnych, które osiągnęły wiek emerytalny, a jeszcze nie poszły na świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Firma, która zdecyduje się zatrudnić taką osobę, będzie mogła liczyć na dofinansowanie w wysokości 50 proc. najniższej pensji.

W 2023 roku najniższe wynagrodzenie ma wynosić od 1 stycznia 3450 zł, a od lipca 3600 zł. Oznaczałoby to, że firma mogłaby otrzymać za zatrudnienie takiej osoby nawet do 1800 zł miesięcznie. 

Oczywiście jest w tym haczyk. "Takie dofinansowanie przysługiwałoby przez 24 miesiące. I uwaga! Projekt przygotowywanej ustawy zakłada, że po upływie okresu wypłaty dofinansowania firma musiałaby zatrudnić seniora jeszcze przez kolejnych 12 miesięcy" - podaje “Fakt”. 

Zachęcanie do pracy seniorów

Kamień milowy nr 68 zakłada działania na rzecz “podniesienia efektywnego wieku emerytalnego. Co ważne nie jest konieczne ustawowe podniesienie wieku emerytalnego, a dążenie do tego, aby przekonać Polaków, by nie rzucali pracy, gdy tylko nabędą prawa do świadczeń emerytalnych.

Dr Antoni Kołek, prezes Instytutu Emerytalnego w rozmowie z “Rzeczpospolitą” skomentował wpływ dodatkowych emerytur na aktywność zawodową seniorów.

– Spójrzmy jednak na możliwość przejścia na emeryturę i łączenia jej z dalszą pracą, a także na przyznanie przez rząd trzynastej, czternastej czy – jak się ostatnio mówi – także piętnastej emerytury. Te decyzje władz zniechęcają do dalszej aktywności zawodowej i zachęcają do szybkiego odchodzenia na emeryturę. Istnieje realne ryzyko, że na skutek wprowadzania kolejnych dodatkowych "emerytur" cel, jakim jest podnoszenie efektywnego wieku emerytalnego, nie zostanie osiągnięty – komentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą”.

Tagi:

pracaemeryci

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >

Praca

Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

Czytaj więcej >
dzieci w parku

Praca

Kodeks pracy przejdzie rewolucję. Minister zapowiedziała już zmiany, rodzice się ucieszą

Czytaj więcej >