Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ruszyły masowe wymiany w domach. Nie możesz odmówić, a jeden błąd będzie sporo kosztował
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 27.08.2024 06:00

Ruszyły masowe wymiany w domach. Nie możesz odmówić, a jeden błąd będzie sporo kosztował

Licznik zużycia prądu
Fot. Photo by taner ardalı on Unsplash

W Polsce trwa dynamiczny rozwój inteligentnych sieci energetycznych, w ramach których wprowadzane są liczniki zdalnego odczytu. Te nowoczesne urządzenia umożliwiają precyzyjny pomiar zużycia energii w czasie rzeczywistym, co otwiera drzwi do bardziej efektywnego zarządzania energią przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.
 

Kiedy wymiana licznika jest konieczna?

Pomimo tego, że specjalne taryfy pozwalające oszczędzać na prądzie funkcjonują już od lat, a taryfy dynamiczne właśnie wchodzą w życie, inteligentne liczniki są obecne tylko w co czwartym polskim domu. Kto powinien wymienić licznik, do kiedy ma na to czas i jakie korzyści przyniesie zmiana?

Aby w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych taryf dynamicznych, które od 24 sierpnia 2024 roku aktualizują ceny prądu co kwadrans na podstawie danych z giełdy energii, konieczne jest posiadanie inteligentnego licznika prądu. Tylko te urządzenia umożliwiają zdalny odczyt zużycia energii oraz dostosowanie taryf do faktycznego poboru energii w danym momencie. Bez odpowiedniego licznika, gospodarstwo domowe nie będzie mogło w pełni skorzystać z nowych możliwości oszczędzania na rachunkach za prąd.

Tańsze rachunki dla wybranych. Od dziś część Polaków zapłaci mniej. Tego jeszcze nie było

Kto powinien wymienić licznik?

Zgodnie z przepisami unijnymi, Polska jest zobowiązana do wdrożenia systemu inteligentnego pomiaru poboru prądu. Plan zakładał, że do końca 2023 roku inteligentne liczniki mają być zainstalowane u 15% odbiorców, do 2025 roku u 35%, do 2027 roku u 65%, a do końca 2028 roku aż u 80% gospodarstw domowych. Ostateczny termin na wyposażenie wszystkich odbiorców w nowoczesne urządzenia to lipiec 2031 roku.

Proces wymiany liczników odbywa się stopniowo i jest realizowany przez operatorów energetycznych zgodnie z harmonogramem. Liderem w tej dziedzinie jest Energa, która wymieniła już liczniki u 81% swoich klientów, co stawia ją na czele w zakresie wdrażania inteligentnych liczników. Inne firmy, jak Tauron Dystrybucja czy PGE Dystrybucja, realizują wymianę zgodnie z ustawowymi terminami.

Jeżeli klient nie chce czekać na planową wymianę, może złożyć wniosek o przyspieszenie procesu. Każdy operator może zrealizować dodatkową pulę wymian na życzenie klienta, jednak wiąże się to z koniecznością pokrycia kosztów zakupu i montażu nowego licznika. Koszt ten wynosi od 390 do 440 zł, a czas oczekiwania po zaakceptowaniu wniosku wynosi około czterech miesięcy.

Korzyści z posiadania inteligentnego licznika

Inteligentne liczniki przynoszą liczne korzyści zarówno dla operatorów sieci, jak i dla odbiorców. Umożliwiają one zbieranie szczegółowych danych na temat zużycia energii w czasie rzeczywistym, co pomaga w lepszym zarządzaniu siecią i szybszym reagowaniu na ewentualne awarie. Dla odbiorców oznaczają one możliwość precyzyjnego monitorowania zużycia prądu, co pozwala na lepsze zarządzanie domowym budżetem.

Zastosowanie inteligentnych liczników umożliwia również rozliczanie się z rzeczywistego zużycia energii, zamiast prognozowanych opłat. Dodatkowo dostęp do szczegółowych danych o zużyciu energii pozwala na dostosowanie taryf do indywidualnych potrzeb i maksymalne wykorzystanie oszczędności, jakie oferują nowe, dynamiczne taryfy.

Wymiana liczników na inteligentne jest kluczowa dla pełnego wykorzystania nowych taryf dynamicznych oraz efektywnego zarządzania zużyciem energii. Chociaż proces ten będzie trwał jeszcze kilka lat, warto rozważyć wcześniejszą wymianę, szczególnie wtedy, gdy chcemy jak najszybciej czerpać korzyści z nowych możliwości oszczędzania na prądzie. Wymiana ta nie tylko wpłynie na wysokość rachunków, ale także umożliwi bardziej świadome korzystanie z energii, co jest krokiem w stronę bardziej ekologicznego i efektywnego zarządzania zasobami.