Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ruszają masowe kontrole. Na celownik urzędu trafią nawet przelewy od kolegi
Michał Górecki
Michał Górecki 01.07.2024 19:10

Ruszają masowe kontrole. Na celownik urzędu trafią nawet przelewy od kolegi

rozliczenie, bank
Fot. Jakub Żerdzicki on Unsplash

Unijna dyrektywa DAC 7 stanowi istotny fragment polityki uszczelniania unijnego systemu podatkowego. W Polsce i wszystkich innych krajach członkowskich jej implementacja wiele zmienia dla pojedynczych użytkowników. Sprzedaż w internecie to jedno, skarbówka przyjrzy się Twoim operacjom także w sytuacji, gdy np. wynajmujesz mieszkanie, a nawet pokój - choćby koledze lub koleżance z innego miasta, na przykład na jedną noc.

DAC 7. Unijna dyrektywa uszczelni ściągalność podatków. Czyli "prześwietli" Twoje konto

Implementacja unijnej dyrektywy DAC 7 do polskiego systemu prawnego nastąpiła 1 lipca 2024 r. Dokument, choć w polskiej przestrzeni publicznej często komunikowany jako rozwiązanie ograniczające handel np. za pomocą chińskich portali e-commerce, w praktyce może dotyczyć każdego pojedynczego uczestnika platform cyfrowych do handlu lub najmu krótkoterminowego. Jeśli wynajmujesz swoje mieszkanie lub pojedynczy pokój znajomym - np. w trakcie wakacji - istnieje możliwość, że Twoim kontem bankowym zainteresuje się Krajowa Administracja Skarbowa.

Zobacz też: Polski konsument w ogonie Europy. Gonimy Niemcy, a wyprzedzają nas Czechy

Popłoch w rządzie. Polacy stracą zasiłki? Afera o plany na 2025 rok

Dyrektywa DAC 7 w branży nieruchomościowej

Dyrektywa DAC 7 jest w rzeczywistości uzupełnieniem szerszego zestawu legislacyjnego (dyrektywy 2011/16/UE) wymierzonego w poprawę ściągalności podatku na terenie państw członkowskich UE. Unia po prostu szczelniej włączy w system prawny wszelkie platformy cyfrowe, za pomocą których prowadzimy - często nieunormowany prawnie - handel. Pod kilkoma warunkami kontrola skarbówki może dotyczyć każdej osoby, która prowadzi podobną działalność, choćby przez popularne aplikacje do sprzedawania ubrań, czy… wynajmu mieszkań. W praktyce zasady są dwie: skarbówka przyjrzy się Twoim transakcjom, jeśli te w skali roku przekroczą wartość 30 rezerwacji i/lub przekroczą kwotę 2 tys. euro.

Prawo działa wstecz. Wynająłeś pokój koledze 5 lat temu? Twoje dane są już w KAS

To konkretne prawo, inaczej niż większość pozostałych, działa wstecz. Progi, o których wspomnieliśmy wyżej (30 transakcji lub 2 tys. euro) to wolumeny, po których skarbówka najpewniej rozpocznie kontrolę. Ale dane pojedynczych “przedsiębiorców”, nawet tych nieosiągających podobnych wartości, i tak już ma.

Dzieje się tak dlatego, że dyrektywa DAC 7 obliguje do dodatkowych obowiązków podmioty prawne (firmy) - w tym przypadku platformy, za pomocą których dokonujemy transakcji, nie przedsiębiorców końcowych. Oznacza to, że spółki będące właścicielami tych platform muszą przekazywać szczegółowe dane dot. swoich klientów organom nadzorczym poszczególnych krajów. Opisuje to na przykładzie jeden z holenderskich operatorów.

HousingAnywhere (firma grupująca oferty najmu - red.)  jest holenderską firmą, więc musi zgłaszać niderlandzkim organom podatkowym określone informacje prawne na temat ogłoszeniodawców korzystających z naszej platformy oraz wystawianych przez nich ofert - tłumaczą.

“Jeżeli masz ofertę nieruchomości znajdującej się na terenie państwa członkowskiego UE lub mieszkasz w państwie członkowskim UE, Twoje dane muszą zostać przekazane organom podatkowym danego kraju lub krajów” - wyjaśnia firma. W praktyce więc, jeśli 5 lat temu wynająłeś/ełaś pokój lub mieszkanie koleżance, która skorzystała z nieruchomości, choćby na jedną noc, Krajowa Administracja Skarbowa jest już w posiadaniu informacji o tej transakcji. 

Uwaga, z projektu ustawy wprowadzającej regulację DAC 7 wynika wprost, że - w segmencie obrotu nieruchomościami - przepisy dotyczą także np. wynajmu miejsca parkingowego/garażu, ale też pól kempingowych.

Najem krótkoterminowy. O jakich pieniądzach mowa?

Grzegorz Żurawski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego cytowany w tym kontekście przez “Fakt” ocenił, że dotąd tzw. “szara strefa” w kontekście branży najmu krótkoterminowego mogła generować… nawet miliard złotych rocznie.

Szacujemy, że straty Skarbu Państwa z tytułu działalności "szarej strefy" wyłącznie w zakresie nieopłaconych podatków wynoszą niemal miliard złotych rocznie. Do tego należałoby doliczyć nieodprowadzone składki ZUS czy lokalne podatki i opłaty należne samorządom.

Operator (spółka będąca właścicielem aplikacji) jest od 1 lipca zobowiązana do przekazywania danych takich jak wpisy z księgi wieczystej, imię i nazwisko podmiotu, PESEL czy adres zamieszkania.

Tagi: prawo