BiznesINFO.pl > Finanse > RPP podjęła decyzję o podwyżce stóp. Niby wszystko było jasne, ale jednak zaboli
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 06.04.2022 16:34

RPP podjęła decyzję o podwyżce stóp. Niby wszystko było jasne, ale jednak zaboli

RPP utrzymała stopy procentowane na obecnym poziomie
pixabay

RPP podjęła decyzje o podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 1 pkt procentowy. Wzrost stopy referencyjnej nastąpi z obecnego 3,5 proc. do 4,5 proc. Stopa lombardowa będzie wynosić 5,00 a stopa depozytowa 4,00. Wiadomość NBP załamuje.

To już siódmy wzrost stóp procentowych od października 2021 roku. Rada Polityki Pieniężnej jako organ NBP ma ustalać wysokość stóp procentowych na takim poziomie, by polska złotówka miała stabilną wartość. Organ składający się z Przewodniczącego Rady i 9 członków ma za zadanie dbać również o wzrost gospodarczy, racjonalną inflację, która powinna być zbliżona do 2,5 proc. rocznie.

Niestety, kieszeń Polaków będzie coraz bardziej pustoszeć na skutek decyzji RPP

Ponad połowa Polaków spłaca swoje zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek. Jak wynika z raportu KRD, Polacy lubią pożyczać pieniądze. Niestety kieszeń Polaków będzie coraz bardziej pustoszeć na skutek decyzji RPP.

Jeszcze w czasie pandemii kredytobiorcy mogli nacieszyć się minimalnymi stopami procentowymi. Całkiem niedawno Prezes NBP Adam Glapiński wspomniał, że przyszłościowo jest mowa nawet o podwojeniu kosztów kredytu.

Inflacja spowodowała zachwianie wartości złotego. GUS informuje, że „ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9%, a w porównaniu z ubiegłym miesiącem ceny wzrosły o 3,2%.”

Istota stopy procentowej

Istotą stopy procentowej jest cena, którą należy zapłacić za uzyskanie pieniędzy z banku. „Podwyżki stóp procentowych będą kontynuowane.” - napisali w piątkowej analizie ekonomiści Santander BP.