Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rodzice mogą otrzymać dodatkowe pieniądze do 500 plus. Jest jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.12.2023 15:59

Rodzice mogą otrzymać dodatkowe pieniądze do 500 plus. Jest jeden warunek

banknot niemowlę
Marek BAZAK/East News

Zasiłek rodzinny ma pokrywać część wydatków związanych z utrzymywaniem dziecka. Okazuje się, że może być pobierany w tym samym czasie, co świadczenie 500 plus. Kto może ubiegać się o przyznanie tego zasiłku i ile wynosi kryterium dochodowe?

Dodatkowe świadczenie do 500 plus

Zasiłek rodzinny jest określany mianem “dodatku do 500 plus”. Wniosek o przyznanie świadczenia należy złożyć do końca września, żeby otrzymać pieniądze w listopadzie. W tym przypadku obowiązuje kryterium dochodowe, więc konieczne będzie udokumentowanie, że dochód na osobę mieści się w limicie. Jeśli nastąpi przekroczenie, to zostanie zmniejszona wysokość świadczenia zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”.

Nie zapłacisz przez internet, nie zrobisz przelewu. Zacznie się w ciągu kilku godzin

Ile wynosi kryterium dochodowe?

Jeśli chodzi o limity zarobkowe, to dochód na jedną osobę w rodzinie nie może być większy niż 674 zł. Próg dochodowy wynosi 764 zł w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Warto także wspomnieć, że dochód z świadczenia 500 plus nie jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego. 

Wysokość zasiłku rodzinnego w 2023 roku

Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka. Do ukończenia przez nie 5 roku życia, świadczenie wynosi 95 złotych miesięcznie. Na dziecko w wieku od 5 do 18 lat rodzice otrzymają miesięcznie 124 zł, a na dziecko uczące się od 18 do 24 lat - 135 zł.

To jednak jeszcze nie wszystko. W ramach zasiłku rodzinnego wypłacane są rozmaite dodatki, takie jak: dodatek z tytułu urodzenia się dziecka, dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego, dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania czy dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.