BiznesINFO.pl

Biznes Info

Rachunek za prąd Polak opłaca bardzo sowicie. Jesteśmy w czołówce UE

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Rachunek za prąd w Polsce to sprawa coraz bardziej paląca. W ciągu ostatnich lat wydatki na energię elektryczną rosły w naszym kraju w zawrotnym tempie, podczas gdy w reszcie wspólnoty europejskiej ich wartość spadała. Co gorsza, coraz więcej płacimy także za ogrzewanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest udział węgla w wydatkach Polaków

  • Na którym miejscu pod względem wzrostu cen energii elektrycznej znalazła się Polska

  • Skąd wynika wzrost cen energii

Rachunki za prąd i ogrzewanie coraz większe

Ten, kto śledzi wysokość swoich rachunków za prąd i ogrzewanie, z pewnością niemile się zaskoczył. Od 2019 roku ceny energii znacznie poszybowały wzwyż, doprowadzając do sytuacji, że w Unii Europejskiej jesteśmy na czele korowodu prowadzonego przez kraje z najwyższą podwyżką cen energii.

Zgodnie z analizą Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska jest piątym krajem Unii Europejskiej pod względem wydatków na energię elektryczną, paliwa płynne, stałe, gaz oraz ciepło. Jak podaje Money.pl, to już aż 8 proc. budżetu przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego.

Zarówno energia elektryczna jak i ciepło ściągają z portfela Polaka średnio 3 proc. jego zawartości. Co ciekawe, w wydatkach tych widać także przywiązanie Polski do energii węglowej. Jesteśmy bowiem jedynym narodem wspólnoty, który wydaje wprost na węgiel więcej niż 1 proc. ze swojego domowego budżetu.

Niestety, pod względem energetycznym nasz kraj nie zachwyca we wszelkiego rodzaju rankingach i listach. Eurostat w ubiegłym tygodniu podał, że dwoma krajami z najwyższą podwyżką cen energii elektrycznej są Luksemburg (10,3 proc. podwyżki) oraz Polska (9,7 proc. podwyżki).

Rachunek za prąd za granicą mniejszy

Jeszcze bardziej dołujący może być fakt, że w badanym okresie - od drugiej połowy 2019 roku do drugiej połowy roku 2020 w większości państw Unii Europejskiej ceny prądu spadły, ale nie w Polsce. W 14 państwach wspólnoty zanotowano spadek, a najwyższy w Holandii (-33,8 proc.), Cyprze (-24,1 proc.) oraz Szwecji (-17,2 proc.).

Interesujący jest również fakt, że ceny prądu w Polsce względem średniej europejskiej nie są znowu takie skrajne. Przy 21,3 euro za 100 kWh energii elektrycznej średniej unijnej Polska znalazła się poniżej z wynikiem 14,7 euro. I choć płacimy mniej od Niemców (30,1 euro), Danii (28,2 euro) czy Belgii (27 euro), to problem stanowi proporcja ceny energii do średnich zarobków w Polsce.

Skąd w Polsce narastający problem z rosnącymi tak prędko rachunkami za prąd? Zaczęło się w 2019 roku, kiedy to zamrożono ceny energii, gdy notowano wysokie wzrosty na rynkach hurtowych. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w 2020 roku pozwolił jednak na podwyżkę opłat, które zaczęły piąć się wzwyż. Sprawy nie ułatwia wprowadzona z początkiem 2021 roku opłata mocowa.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].

Tagi:

ceny prąduprąd

Podobne artykuły

Finanse

Dziś mija termin składania ważnych wniosków do ZUS. Co w przypadku niezłożenia oświadczenia?
Czytaj więcej >

Finanse

Bardzo dobre wieści dla milionów seniorów. Chodzi o emerytury
Czytaj więcej >

Finanse

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >

Finanse

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >

Finanse

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Patryk Solarczyk

Rząd się nie szczypie. Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi nie mniej niż 4250 zł
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Wykryto gigantyczną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Został milionerem dzięki Lotto. Teraz musi oddać ponad milion wygranej
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Są informacje na temat powrotu bonu turystycznego. Wiceminister wyjawił zamiary
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Coraz więcej emerytów dostaje ponad 7 tys. zł miesięcznie. Wysoka inflacja najbardziej zaszkodziła tym, którzy mają najmniej
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Chcą ukraść wszystko, co masz na koncie
Czytaj więcej >