BiznesINFO.pl
węgiel PGG

PGG

Przepisy o ustawowej cenie węgla weszły w życie dzisiaj. Rząd jednak wycofuje się z pomysłu

28 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Od dzisiaj obowiązują zapisy ustawy, według której Polacy mogą kupować węgiel w obniżonej cenie 996,60 zł za tonę. Chociaż rząd zdołał już zmienić koncepcję i zrezygnować z takiego rodzaju wsparcia, to teoretycznie można już dostać węgiel w cenie ustalonej przez rząd.

Chociaż rząd zdecydował się na zmianę koncepcji i zamiast i zaoferować Polakom palącym węglem jednorazowy dodatek w wysokości 3 tys. zł, to zapisy mówiące o węglu w cenie 996,60 zł za tonę weszły w życie. Oznacza to, że skład węgla, który sprzeda surowiec w takiej cenie będzie mógł starać się później o dofinansowanie od rządu.

Kłopot z ceną za węgiel

Ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska program polegający na możliwości zakupu przez gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, maksymalnie trzech ton węgla w cenie 996,60 zł nie spotkał się z aprobatą składów węgla.

Sprzedając węgiel w cenie 996,60 zł składy mogłyby, w myśl rządowych przepisów, liczyć na 1073,13 zł rządowej dotacji do jednej sprzedanej tony. Z wyliczeń wynika, że składy w praktyce sprzedawałyby węgiel za 2 069,73 zł za tonę. To wciąż poniżej ceny rynkowej, ponieważ tona węgla na rynku nadal oscyluje w okolicach 3 tys. zł. Trudno więc spodziewać się zainteresowania rządowym pomysłem, składy byłyby bowiem stratne.

Dodatkowo otrzymanie pieniędzy od państwa wcale nie jest gwarantowane. Składownicy ryzykowaliby więc sprzedaż węgla po obniżonej cenie bez gwarancji otrzymania późniejszej zapłaty od państwa. Wielu z nich musiałoby nawet wystąpić o kredyty do prywatnych instytucji.

Stanęło na dodatku jednorazowym w wysokości 3 tys. zł

Rząd próbował również otworzyć sieć własnych składów węgla, jednak to wyjątkowo karkołomne zadanie, a uruchomienie takiej sieci składów przed sezonem grzewczym jest praktycznie niemożliwe.

Rządzący zdecydowali się więc na dużo łatwiejsze zadanie, czyli wypłatę jednorazowego dodatku w wysokości 3 tys. zł gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Pieniędzy wcale nie trzeba będzie wydawać na węgiel, lecz na dowolny cel.

Wszystkie te zmiany nie znaczą jednak, że żaden skład nie zdecyduje się na sprzedaż węgla w cenie 996,60 zł. Mimo wcześniejszego braku zainteresowania programem wiele składów może się na taki krok zdecydować, co oznacza, że Polacy będą mieli możliwość zakupu trzech ton węgla poniżej tysiąca zł.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Minister Moskwa poinformowała o wysokości dopłat, na które mogą liczyć ogrzewający innymi źródłami niż węgiel

Czytaj więcej >
Polscy posłowie wpadli w wir zakupów. Zaskakujące, na co przeznaczyli pieniądze podatników

Energetyka

Sejm odrzuca poprawki Senatu i nie chce rozszerzać dodatku węglowego

Czytaj więcej >

Energetyka

Rosja pali nadmiar gazu. Nie ma wyboru

Czytaj więcej >

Energetyka

Śmiałe stwierdzenia rządu, Polacy mają się nie martwić o zimę. Surowców ma wystarczyć

Czytaj więcej >
flaga Polski

Energetyka

Odkryto duże złoże gazu ziemnego w Polsce. PGNiG już potwierdziło

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Szykują się zmiany w sklepie internetowym PGG. Cały węgiel trafi na sprzedaż do sieci

Czytaj więcej >