BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Przed nami podwójna podwyżka płacy minimalnej. To wciąż kilka razy mniej niż w wielu krajach UE

23 Listopada 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Z początkiem 2023 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie do 3490 zł brutto, czyli o 15,9 proc. w stosunku do obecnej stawki. Kolejna podwyżka czeka zarabiających najmniej w lipcu i wyniesie wówczas 3600 zł brutto (wzrost o 19,6 proc.). Oznacza to poprawę sytuacji finansowej dla co najmniej miliona Polaków – to właśnie tyle osób zarabia najniższą krajową.

Płaca minimalna pnie się w górę

W lipcu 2023 roku najniższe wynagrodzenie osiągnie wysokość 3600 zł brutto (2783,86 zł netto). Oznacza to, że od 2015 roku i stawki rzędu 1286,16 zł netto płaca minimalna wzrosła o przeszło 200 proc.

Wyższe wypłaty na rachunku bankowym zobaczą też osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. Stawka godzinowa wzrośnie do 22,80 zł w styczniu i następnie do 23,50 zł – w lipcu.

Planowane podwyżki to efekt galopującej inflacji. Przepisy w tej kwestii zawarto w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wynika z niej, iż jeśli w kolejnym roku inflacja wyniesie minimum 5 proc., konieczne jest podanie dwóch terminów podniesienia wysokości płacy minimalnej.

Nie zapominajmy, że prognozowana przez NBP średnioroczna inflacja ma wynieść w 2023 roku 13,1 proc., a ponieważ ceny dóbr i usług rosną dla wszystkich tak samo, nie tylko pracownicy zarabiający najniższą krajową będą oczekiwać podwyżki wynagrodzeń.

Za granicą zarabiają lepiej?

Pomimo dużego wzrostu polskie wynagrodzenie minimalne jest dalej umiarkowane na tle państw Unii Europejskiej. W tym momencie to jest w okolicach 600 euro, w przypadku wielu państw te wielkości są dwukrotnie, a nawet trzykrotnie wyższepodkreśla Jakub Rybacki, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

W tym roku UE zaczęła ustalać normy dot. płacy minimalnej. W ciągu dwóch lat, we wszystkich państwach członkowskich (poza tymi, w których nie obowiązuje najniższa krajowa), wprowadzona zostanie harmonizacja relacji płacy minimalnej względem średniej pensji na poziomie 50 proc. brutto średniego wynagrodzenia bądź 60 proc. mediany wynagrodzeń.

Jakub Rybacki wskazuje, że choć u nas różnica nie będzie specjalnie odczuwalna, to w krajach, w których odsetek ten wynosi ok. 40 proc, konieczna będzie zmiana polityki państwa względem rynku pracy.

Czy w przyszłym roku czeka nas wzrost bezrobocia?

Choć bezrobocie w Polsce jest obecnie jednym z najniższych w całej UE, to ekonomiści alarmują, że i nas w pierwszej połowie 2023 roku czeka spowolnienie gospodarcze i to ono będzie powodem zwolnień, a nie przyszłoroczne podwyższenie płacy minimalnej.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w naszym kraju we wrześniu znajdowała się na poziomie 2,6 proc. (lepszy wynik odnotowano jedynie w Czechach). Natomiast pod koniec 2024 roku i w 2025 roku odsetek ten ma wzrosnąć do nawet 4,8-4,9 proc. (na podstawie „Raportu o inflacji” NBP).

Tagi:

pracaPłaca minimalna

Podobne artykuły

Praca

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >

Praca

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >

Finanse

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Twórcy ChatGPT spotkali się z premierem Morawieckim. "Największą zaletą Polaków są wysokie umiejętności techniczne"
Czytaj więcej >

Praca

Duża i popularna na całym świecie firma zwalnia tysiące pracowników. Potrzebuje pieniędzy
Czytaj więcej >

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Praca

Maria Gil-Sobczyk

Znana polska sieć marketów zamierza otworzyć sklep internetowy. Specjalista poszukiwany
Czytaj więcej >
Praca

Paweł Makowiec

Rekordowa liczba pracowników z zagranicy. Wolą pracować w Polsce
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Nowy urlop wszedł w życie. Pracodawca będzie musiał za niego zapłacić
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >
Praca

Olgierd Maletka

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >
Praca

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >