Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przechodzą na emeryturę już po 15 latach pracy. Za tak krótki staż dostają nawet 4200 zł na rękę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.01.2024 11:28

Przechodzą na emeryturę już po 15 latach pracy. Za tak krótki staż dostają nawet 4200 zł na rękę

emerytura
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

“Rzeczpospolita” przekazała, że coraz więcej emerytowanych policjantów może liczyć na wysokie świadczenia. Okazuje się także, że doszło do pewnej absurdalnej sytuacji - do służby brakuje ludzi i jest ich mniej, niż mundurowych na emeryturze. 

Emerytura już po 15 latach pracy. Rekordowo wysokie emerytury policjantów

Jak podaje serwis “Rzeczpospolita”, w policji brakuje mundurowych na czynnej służbie, a coraz więcej policjantów otrzymuje naprawdę wysokie emerytury. W praktyce oznacza to, że koszty świadczeń dla emerytowanych mundurowych są ogromne. Mało tego, z roku na rok są coraz wyższe. Jeśli chodzi o budżet na 2024 rok, to na ten cel przeznaczono o 30 proc. więcej środków, niż w ubiegłym roku.

Zobacz także: Wielkie szaleństwo w Rossmannie. Rozdają woreczki z niespodzianką za darmo, ale trzeba się pospieszyć

Gigant wchodzi na polski rynek. Nowa sieć zaskoczy Polaków

Emerytura policjantów. Specjalne dodatki do pensji dla mundurowych

Wprowadzony został nawet specjalny dodatek do wynagrodzenia dla mundurowych, którzy przepracowali na służbie 15 lat, po których mogą już przejść na emeryturę. Miał on zachęcić funkcjonariuszy nie tylko policji, ale także i żołnierzy do pozostania w pracy. 

“Rzeczpospolita” powołuje się na dane MSWiA i informuje, że w Polsce w okresie 18 lat, przybyło aż 56 tysięcy emerytowanych mundurowych. Co ciekawe, rekordowy wzrost miał nastąpić w ubiegłym roku.

Emerytura policjantów 2024. Jest więcej policjantów emerytowanych, niż tych na czynnej służbie

“Rzeczpospolita” podaje także, że na ten moment w naszym kraju jest więcej emerytowanych funkcjonariuszy policji, niż tych na czynnej służbie. Serwis opisuje także przyczynę tak wysokiej liczby policjantów, którzy przeszli na emeryturę w ubiegłym roku.

Okazuje się, że wszystko to za sprawą rekordowej, 12-procentowej waloryzacji świadczeń, która okazała się być wyższa niż obiecywane podwyżki dla mundurowych. Nie ma się więc co dziwić, że wielu z nich podjęło właśnie taką decyzję. 

Przypomnijmy, że policjanci mogą przejść na emeryturę już po 15 latach służby. Niedawno “Gazeta Pomorska” podała przykład policjanta, który przepracował 15 lat i dostał 4200 złotych netto emerytury (40 proc. ostatniego wynagrodzenia). Jeśli staż pracy jest dłuższy, świadczenie wzrasta - po 25 latach służby wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i  co roku rośnie o 3 proc.  - maksymalnie wynosi 75 proc. pensji).