BiznesINFO.pl

Picqsels

Praca za granicą przyciąga polskich lekarzy. Padł rekord, tylu wyjechać jeszcze nie chciało

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Przykre dane ujawnił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. Okazuje się, że tylko w pierwszym kwartale tego roku polscy lekarze pobrali blisko 200 zaświadczeń potrzebnych do pracy za granicą. Nigdy aż tylu lekarzy nie chciało wyjechać.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Niemal 200 lekarzy chciało wyjechać za granicę w I kwartale tego roku

  • Jak według ekspertów rząd powinien zatrzymać w kraju lekarzy

  • Ilu pracowników ochrony zdrowia zmarło w okresie pandemii

Praca za granicą przyciąga polskich lekarzy

„Niech jadą” – powiedziała kilka lat temu jedna z posłanek Prawa i Sprawiedliwości, gdy z sejmowej mównicy przedstawicielka opozycji zwracała uwagę, że coraz większa grupa polskich lekarzy myśli o podjęciu pracy za granicą. Nikt nie przewidywał wówczas, że za jakiś czas lekarze będą potrzebni w Polsce jak nigdy.

Tymczasem lekarze najwyraźniej zastosowali się do rady posłanki formacji rządzącej. Świadczą o tym przykre dane, które ujawnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. Okazuje się, że tylko w pierwszym kwartale tego roku lekarze pobrali niemal 200 zaświadczeń potrzebnych do otrzymania zatrudnienia za granicą.

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że jeszcze nigdy aż tylu lekarzy w ciągu kwartału wyjechać nie chciało. Prof. Matyja przyznał jednak, że „nie dziwi go, że coraz więcej lekarzy myśli o opuszczeniu kraju".

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział w rozmowie z PAP, że polski system ochrony zdrowia jest niewydolny i dojdzie do katastrofy, jeśli rząd nie podejmie konkretnych kroków. Prof. Matyja wskazał tu m.in. konieczność zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, a przede wszystkim na kształcenie kolejnych medyków i poprawę warunków pracy i płacy dla nich.

Rozmówcy PAP nie odpowiadają propozycje regulacji płac dla lekarzy. W jego ocenie podwyżki dla lekarzy specjalistów na poziomie 19 zł brutto są „żenujące” i „nie zachęcają ich do pracy w ojczyźnie”.

Prof. Matyja zwraca uwagę, że po zakończeniu pandemii pomocy będą wymagać liczni pacjenci, cierpiący na choroby inne niż COVID-19, których leczenie jest obecnie zaniedbywane. Zdaniem szefa Naczelnej Rady Lekarskiej „należy odbudować system zdrowia umożliwiający korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przez wszystkich przewlekle chorych”.

Co z lekarzami z zagranicy?

W wywiadzie poruszono również kwestię wzmocnienia polskiej służby zdrowia personelem z zagranicy. Według prof. Matyi medycy spoza Unii Europejskiej nie zastąpią szybko polskiej kadry.

Z przytoczonych danych Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, że w ostatnim czasie do izb lekarskich wpłynęło niemal 40 wniosków od lekarzy spoza Unii Europejskiej o prawo wykonywania zawodu w Polsce. Pochodziły one przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. Ponad połowa z nich została rozpatrzona pozytywnie, a tylko cztery zostały odrzucone z powodu braku wymaganej dokumentacji. Pozostałe wnioski są w trakcie procedowania.

Prof. Matyja podkreśla, że  - wbrew medialnym spekulacjom - Naczelna Rada Lekarska nie blokuje cudzoziemcom prawa do wykonywania zawodu, a działa jedynie zgodnie z ustawą, w której zapisane jest, że „mamy sprawować piecze nad prawidłowym wykonywaniem zawodu”.

Rozmówca PAP zwraca uwagę, że istnieje mnóstwo różnic w wymaganiach wobec lekarzy w Polsce i w krajach spoza Unii Europejskiej, a wykonywanie zawodu przez osoby niespełniające polskich kryteriów szkodziłoby nie tylko pacjentom, ale także samym lekarzom cudzoziemcom, gdyż „mogliby nieświadomie ponosić odpowiedzialność karną za błędy powodujące zagrożenie życia chorego”.

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca również uwagę, że rząd powinien prowadzić aktywny dialog z samorządami lekarskimi. Prof. Matyja ocenia, że ich głos „jest coraz bardziej lekceważony”, wskazując m.in. na brak konsultacji w sprawie powoływania konsultantów krajowych.

Blisko 200 lekarzy planowało w pierwszym kwartale tego roku podjęcie pracy za granicą, a w ciągu roku pandemii jej ofiarami padło blisko 400 pracowników ochrony zdrowia, z czego ok. 150 osób zmarłych to lekarze i dentyści.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

praca za granicąmedycynaPolska

Podobne artykuły

Polska i Świat

Twórcy ChatGPT spotkali się z premierem Morawieckim. "Największą zaletą Polaków są wysokie umiejętności techniczne"
Czytaj więcej >

Praca

Duża i popularna na całym świecie firma zwalnia tysiące pracowników. Potrzebuje pieniędzy
Czytaj więcej >

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Praca

Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary
Czytaj więcej >

Praca

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Czytaj więcej >

Praca

Volvo zamknie wielką fabrykę autobusów we Wrocławiu. Firma zwolni 1500 osób, będą wysokie odprawy
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >
Praca

Olgierd Maletka

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >
Praca

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >
Praca

Patryk Solarczyk

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >