BiznesINFO.pl
EAST NEWS

EAST NEWS

Praca może cię wykończyć, najnowszy raport WHO obnaża prawdę. Ludzie już umierają

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Praca ponad 40 godzin tygodniowo stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Z najnowszego raportu WHO wynika, że w 2016 r. z powodu chorób związanych z przepracowaniem zmarło 745 tys. osób. Zdaniem ekspertów pandemia może spotęgować to niepokojące zjawisko.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto jest najbardziej narażony na przedwczesną śmierć z powodu przepracowania

  • Do jakich chorób może prowadzić praca powyżej 40 godzin w tygodniu

  • Ile osób pracuje więcej niż 55 godzin w tygodniu

Praca przyczyną zgonów. Jeden region szczególnie narażony

Praca w zawyżonym wymiarze czasowym może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Skalę tego problemu ujawnia najnowszy raport WHO.

Z badania przeprowadzonego we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO) wynika, że w 2016 r. w wyniku udaru lub chorób serca związanych z pracą ponad 40 godzin tygodniowo zmarło aż 745 tys. osób. To wzrost o 30 proc. względem analogicznej ankiety przeprowadzonej w 2000 r.

Rzeczpospolita donosi, że na przedwczesny zgon z powodu przepracowania narażeni są przede wszystkim mężczyźni w średnim wieku lub starsi. W 2016 r. to właśnie ta grupa zatrudnionych odpowiadała za 73 proc. zgonów.

Negatywny wpływ przepracowania nie ujawnia się od razu. Eksperci wskazują, że praca w zawyżonym wymiarze godzin daje pierwsze symptomy w okolicy zbliżania się do wieku emerytalnego, a więc już wtedy, gdy zatrudnieni przestają pracować aż tak intensywnie.

Dowodem na to, jak praca może niszczyć zdrowie jest zdaniem WHO Azja Południowo-Wschodnia. Problem dotyczy również osób, które mieszkają w regionie zachodniego Pacyfiku. Na przedwczesny zgon narażeni są zatem obywatele takich państw jak Japonia, Chiny, Malezja, Tajwan, Hong-Kong czy Filipiny.

Japonia od lat uchodzi za kraj pracoholików. W ankiecie przeprowadzonej w 2015 r. 20 proc. Japończyków przyznało, że praca zajmuje im ponad 49 godzin w tygodniu. Z kolei jedna piąta obywateli wykonuje przynajmniej 80 nadgodzin w każdym miesiącu.

Chcąc walczyć z przepracowaniem, w grudniu 2020 r. rząd Japonii wprowadził plan „Piątki z premią”. Business Insider Polska donosi, że pracownicy z firm, które biorą udział w programie, mogą zakończyć pracę o 15:00 w każdy ostatni piątek miesiąca.

Praca po godzinach zwiększa ryzyko poważnych chorób. A pandemia nie pomaga

Z badania przeprowadzonego przez WHO i ILO wynika również, że praca w wymiarze ponad 55 godzin w skali tygodnia zwiększa ryzyko schorzeń, które mogą, choć nie muszą, prowadzić do śmierci. Przy przepracowaniu szanse na udar wzrastają o 35 proc. Z kolei ryzyko śmierci z powodu choroby serca zwiększa się o 17 proc.

Dane dotyczące przepracowanych osób są wyjątkowo niepokojące. WHO szacuje bowiem, że co najmniej 9 proc. zatrudnionych pracuje powyżej 55 godzin w tygodniu.

Zdaniem ekspertów pandemia tylko pogłębiła ten problem. Powodem tego zjawiska jest praca zdalna, w trakcie której trudno oddzielić obowiązki zawodowe od domowych. Nie bez znaczenia jest także ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze. Z obserwacji WHO i ILO wynika, że w trakcie lockdownów liczba przepracowanych osób wzrosła o ok. 10 proc.

Co zrobić, aby walczyć z tym zjawiskiem? Wszystko tak naprawdę leży w rękach pracodawców. Zdaniem autorów raportu szefowie powinni powstrzymać się od wydłużania czasu pracy w trakcie kryzysu gospodarczego. Praca ponad godziny może okazać się nie tylko brzemienna w skutkach, lecz także niezbyt wydajna.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >