BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ludzie rzucili się na pracę w dyskontach. Kiedyś pogardzane, teraz nie narzekają na brak chętnych

10 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Praca w dyskontach w czasie pandemii? Ten pomysł przekonuje coraz większą część polskiego społeczeństwa. Liczba podań o pracę w sklepach osiągnęła rekordowy poziom.

Praca czeka na Polaków

Praca w dyskontach nie była jak dotąd zbyt częstym wyborem zawodowym Polaków. Nie przekonywały ich ani wyższe pensje ani szeroki katalog benefitów. Sytuacja zmieniła się dopiero wraz z nadejściem koronawirusa, który zahamował działalność wielu branż i przyczynił się do masowej redukcji zatrudnienia.

Wobec tych problemów wielu Polaków poszukuje nowego zajęcia, którego znalezienie jest niezwykle trudne, ponieważ nie wiadomo jak długo potrwa epidemia. Tylko niektóre firmy prowadzą rekrutacje (m.in. służby medyczne czy firmy kurierskie), ale najłatwiej pracę dostać w dyskontach.

Coraz więcej chętnych

Kierownik jednego z dyskontów na zachodzie Polski przyznał w rozmowie z money.pl., że problemy z brakiem osób do pracy się skończyły, ponieważ teraz „na jedno ogłoszenie odpowiadają dziesiątki osób”. Zarządca zwraca uwagę, że tym, co przyciąga ludzi do pracy w tym trudnym czasie jest umowa o pracę i cały szereg benefitów.

Wśród osób, które aplikują do pracy w sklepach można znaleźć Polaków z różnym doświadczeniem zawodowym. W dalszym ciągu najwięcej chętnych pracowało do tej pory w restauracjach czy hotelach. Jednak coraz częściej pojawiają się zgłoszenia od byłych pracowników biurowych.

Jednak kierownik dyskontu podkreśla, że ci nowi zatrudnieni często chcą jedynie „przezimować w markecie” i mają w planach powrót do swojej branży, gdy tylko będzie to możliwe.

Nie tylko Lidl i Biedronka zapraszają do współpracy

Na stronie Lidla widnieją 103 ogłoszenia o pracę. Z kolei Biedronka oferuje zatrudnienie dla 550 osób na terenie całej Polski. Z analizy serwisów rekrutacyjnych wynika, że niemal wszystkie dyskonty poszukają nowych rąk do pracy.

Większość ofert jest skierowana nie do kasjerów, ale do osób odpowiedzialnych za wykładanie towarów, co zdaniem kierownika jednego z dyskontów może zniechęcać niektórych kandydatów.

Wobec dużego zapotrzebowania na pracowników Lidl stworzył nawet nową posadę o nazwie „pracownik wsparcia sprzedaży”. Osoba zatrudniona na tym stanowisku ma rozpakowywać towar i dbać o porządek i higienę pracy.

Z kolei Netto poszukuje przede wszystkim osób do rozpakowywania i rozkładnia towaru, które mogą liczyć na pracę w oparciu o umowę zlecenie.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze portfel biznesinfo

Praca

Rodziny z czwórką bądź większą ilością dzieci nie zapłacą podatku PIT

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.

Praca

GUS opublikował nowe dane o wynagrodzeniach. Jest lepiej niż rok temu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Praca

Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >