PPK
Pixabay/Free-Photos
Autor Paulina Musianek - 12 Września 2019

Będziesz należał do PPK czy Ci się to podoba, czy też nie. Rząd zadecydował za Ciebie

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, zostały uruchomione. Już niedługo trzeba będzie dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie prowadziła je w firmie. Pracownicy dużych zakładów zostaną przydzieleni do PPK automatycznie i w nich zostaną jeżeli sami się nie wypiszą.

PPK. Wybór instytucji do 25 września

PPK, czyli kapitałowy system częściowo dobrowolnego, prywatnego oszczędzania długoterminowego dla pracowników, został uruchomiony. Zostało tylko kilkanaście dni na wybór instytucji prowadzącej PPK dla pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób. Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, termin ten mija 25 września.

Według ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, każda firma lub instytucja, która zatrudnia co najmniej jedną osobę podlegającą ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym jest zobowiązana do utworzenia PPK dla swoich pracowników. Umożliwi to gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą prywatną własnością uczestników PPK. Z pensji pracownika będzie pobierane 2% na ten cel, pracodawca dopłaci dodatkowo kwotę w wysokości 1,5% brutto pensji pracownika, zaś państwo raz w roku dołoży do tego jeszcze 240 zł.

Termin utworzenia PPK zależy od liczby zatrudnionych

Pracodawcy zatrudniający mniej pracowników mają więcej czasu. Do 1 stycznia 2020 roku PPK muszą utworzyć firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników, a do 1 lipca 2020 roku czas mają podmioty zatrudniające od 20 osób. Pozostali pracodawcy powinni utworzyć PPK do 1 stycznia 2021 roku.

Więcej o PPK od strony pracownika znajdziesz w tym tekście.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News