BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Będziesz należał do PPK czy Ci się to podoba, czy też nie. Rząd zadecydował za Ciebie

12 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, zostały uruchomione. Już niedługo trzeba będzie dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie prowadziła je w firmie. Pracownicy dużych zakładów zostaną przydzieleni do PPK automatycznie i w nich zostaną jeże

PPK. Wybór instytucji do 25 września

PPK, czyli kapitałowy system częściowo dobrowolnego, prywatnego oszczędzania długoterminowego dla pracowników, został uruchomiony. Zostało tylko kilkanaście dni na wybór instytucji prowadzącej PPK dla pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób. Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, termin ten mija 25 września.

Według ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, każda firma lub instytucja, która zatrudnia co najmniej jedną osobę podlegającą ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym jest zobowiązana do utworzenia PPK dla swoich pracowników. Umożliwi to gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą prywatną własnością uczestników PPK. Z pensji pracownika będzie pobierane 2% na ten cel, pracodawca dopłaci dodatkowo kwotę w wysokości 1,5% brutto pensji pracownika, zaś państwo raz w roku dołoży do tego jeszcze 240 zł.

Termin utworzenia PPK zależy od liczby zatrudnionych

Pracodawcy zatrudniający mniej pracowników mają więcej czasu. Do 1 stycznia 2020 roku PPK muszą utworzyć firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników, a do 1 lipca 2020 roku czas mają podmioty zatrudniające od 20 osób. Pozostali pracodawcy powinni utworzyć PPK do 1 stycznia 2021 roku.

Więcej o PPK od strony pracownika znajdziesz w tym tekście.

Tagi:

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >