BiznesINFO.pl

Piotr Molecki/East News

Nie tylko bunt, przedsiębiorcy mają jeszcze jeden sposób. Może dotkliwie zaboleć rząd

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto przygotowuje pozew zbiorowy za lockdown

  • Na jakie argumenty powołują się poszkodowani

  • Na jaką pomoc w czasie pandemii mogą liczyć

Pozew zbiorowy metodą walki z pandemicznym bezprawiem

Pozew zbiorowy od polskich przedsiębiorców to dowód na to, że wprowadzone zakazy są niezgodne z prawem, a rządowe wsparcie - niewystarczające. O fali pism, która już niebawem zaleje polskie sądy, informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Do Sądu Okręgowego w Warszawie został już przekazany pozew zbiorowy od 45 przedstawicieli branży turystycznej. Autorami kolejnego wniosku są właściciele klubów nocnych i dyskotek. RFM FM podaje, że ich dokument dotrze do warszawskiej instytucji w przyszłym tygodniu. Na pozew zbiorowy zdecydowali się także przedstawiciele branży fitness. Roszczenie dotyczy znacznej straty majątkowej oraz utraconych korzyści (460 tys. zł).

Na drogę sądową mogą wkroczyć również hotelarze. W tym tygodniu do wojewodów i premiera zostaną wysłane zawiadomienia z żądaniem wypłaty odszkodowania za szkody i utracone korzyści. Jeżeli rekompensata nie zostanie wypłacona w ciągu 7 dni to przedsiębiorcy sięgną po pozew zbiorowy. - Firmy domagają się średnio 400-500 tys. zł, co daje w sumie kwotę ok. 10 mln zł - zdradziła Anna Coban, adwokat z kancelarii Coban Legal w Warszawie.

Kolejne podmioty, które w najbliższej przyszłości mogą przygotować pozew zbiorowy, to zdaniem DGP galerie handlowe. W przyszłym tygodniu ma odbyć się spotkanie w Polskiej Radzie Centrów Handlowych, w trakcie którego zostaną omówione szczegóły dalszego działania. Pozew zbiorowy szykuje także branża transportowa.

Za nielegalne zakazy należy się odszkodowanie

Wnioski, które przygotowują poszczególne branże, bazują na jednolitej argumentacji. Właściciele zgodnie twierdzą, że wprowadzone zakazy są niezgodne z polskim prawem. Tak daleko idące ograniczenia działalności wymagają potwierdzenia w dokumencie rangi ustawy. Zakazy można wprowadzać również po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej.

Na żaden z tych kroków nie zdecydował się polski rząd. W czasie pandemii władza notorycznie posługuje się rozporządzeniami, które w hierarchii prawa stoją niżej niż ustawy. Środowisko prawnicze, na czele z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, wielokrotnie zwracało uwagę na ten problem.

Mecenas Agata Plichta-Trzonkowska z kancelarii Dubois i Wspólnicy wyznała w rozmowie z DGP, że w pismach, które planują wysłać przedsiębiorcy, nie jest przedstawiona żadna kwota roszczeń. Pozwy zbiorowe mają posłużyć do przesądzenia odpowiedzialności Skarbu Państwa. - Prosimy Sąd Okręgowy, by przyjrzał się zarówno działaniom władzy, czyli wprowadzanym rozporządzeniami ograniczeniom, jak i zaniechaniom - w naszej ocenie istniały przesłanki, by wprowadzić stan klęski żywiołowej. Jeśli tak się stanie, w dalszej kolejności członkowie grupy będą mieli możliwość wystąpienia z indywidualnymi pozwami o odszkodowania - przekazała prawniczka.

Sprawa przybiera coraz bardziej nieoczekiwany obrót. Na jutro poszkodowani obywatele zapowiadają bunt przedsiębiorców , który ma polegać na masowym otwieraniu zamkniętych biznesów. Zarządcy z wielu branż przekonują, że kondycja finansowa ich firm nie pozwala na kolejne dwa tygodnie lockdownu .

Niewystarczająca pomoc w czasie pandemii

Od początku pandemii rząd trzyma się ściśle przyjętej strategii - każdym nowym obostrzeniom towarzyszy kolejna tarcza antykryzysowa, która ma niwelować negatywne skutki czasowego ograniczenia działalności. Z jakich rozwiązań mogą obecnie skorzystać przedsiębiorcy obecnie? Do ich dyspozycji pozostają cztery rozwiązania w ramach tarczy branżowej.

Po pierwsze, mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS. Według wyliczeń prof. Gertrudy Uścińskiej, szefowej zakładu, z tego mechanizmu skorzystały 2 mln firm. Kwota umorzeń przekracza 13 mld zł.

Drugim instrumentem pomocowym jest dodatkowe świadczenie postojowe, które przysługuje przedsiębiorcom w identycznej kwocie, jak dopłata pobrana za pierwszym razem (1300 zł lub 2080 zł). Trzecia propozycja to tzw. mała dotacja w wysokości 5 tys. zł dla firm zatrudniających maksymalnie 50 osób. Czwarte rozwiązanie ratunkowe to dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych rzędu 2 tys. zł w przeliczeniu na cały etat.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity przygotowuje nowość dla pasażerów. Możliwe tańsze bilety
Czytaj więcej >

Polska i Świat

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >