Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 27.03.2023 14:01

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach

Fotoradary
CANARD

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało, że pierwsze fotoradary nowej generacji już pracują, a docelowo ma ich być ponad 100. Mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. 

Nowe urządzenia

W piątek, 24 marca, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, podlegające Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego, poinformowało na swoim Twitterze, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pierwsze dwa ze 147 docelowych urządzeń zaczęły już działać. Są to urządzenia dotychczas niespotykane w Polsce, a zamontowane zostały w Egiertowie w woj. pomorskim i Górnej Grupie w woj. kujawsko-pomorskim. 

Nowoczesna technologia

CANARD informuje, że jedną z głównych zalet urządzeń Mesta Fusion RN jest możliwość rejestrowania wykroczeń nawet w trudnych warunkach pogodowych. Co więcej, fotoradar odróżnia samochody osobowe od ciężarowych, co jest szczególnie ważne ze względu na fakt występowania różnych ograniczeń prędkości w zależności od pojazdu. Do tego dochodzi również możliwość równoczesnego pomiaru prędkości na kilku pasach ruchu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez tvn24.pl, dowiadujemy się, że Mesta Fusion RN może śledzić do 30 pojazdów równocześnie.

"Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień” - podaje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Na odpowiedź Yanosika nie trzeba było długo czekać

Yanosik to bardzo popularna aplikacja na urządzenia mobilne łącząca opcje antyradaru, CB radia oraz nawigacji. Aplikacja umożliwia raportowanie przez każdego z użytkowników systemu wybranych sytuacji na drodze, w tym miejsc dokonywanych pomiarów przez fotoradary. Polscy kierowcy bardzo często z niej korzystają.

W poniedziałek, 27 marca, odpowiedzi, na tweet Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, udzielił Yanosik. „W #Yanosik aktualizujemy na bieżąco bazę fotoradarów! Nasz system ostrzega już o nowych urządzeniach” - czytamy w poście.

Mniej mandatów z fotoradarów

„Rzeczpospolita” informuje, że GITD podsumował pracę fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości w 2022 r. Okazuje się, że z 520 fotoradarów zarejestrowanych w systemie CANARD wystawiono niemal 969 tys. mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości. „Jeszcze rok wcześniej było ich ponad 1,4 miliona” - twierdzi Monika Niżniak, rzeczniczka GITD.